pátek 1. dubna 2011

Vyveďte své kolegy CAD aprílem

Ne, že by si z nás CAD software netropil apríla někdy i sám o sobě. Ale pokud dnes chcete tuhle umělou inteligenci programů ještě povzbudit vlastním příspěvkem, zde je několik tipů, které určitě potěší.

Při spuštění AutoCADu například můžete nechat zobrazit závažně vyhlížející zprávu, sdělující nějakou "systémovou" událost:


K tomu stačí vytvořit v adresáři AutoCADu soubor ACADDOC.LSP s obsahem:
(alert (strcat "AutoCAD detekoval závažné porušení licenčních pravidel uživatele \"" (getvar "LOGINNAME") "\"!\n\nInformace o licenci a vašem počítači byly odeslány společnosti Autodesk a BSA.\n\nNeoprávněně použitá licence nyní bude ukončena a vymazána z disku."))
(command "_close")


Velmi košaté možnosti vhodné pro dnešní den nabízí mechanismus zakazování a předefinování příkazů AutoCADu. Třeba zadáním ZAKAŽ ÚSEČKA odnaučíte AutoCAD kreslit čáry, což jistě každý kolega ocení. Opět můžete použít automatický mechanismus ACADDOC.LSP - obsah: (command "_UNDEFINE" "_LINE"). To můžete ještě vyšperkovat následným nadefinováním nového, vlastního příkazu "ÚSEČKA", který bude třeba kreslit kružnice:
(defun C:ÚSEČKA ()
(command "_CIRCLE")
)


Účinná finta je také nadefinovat některou "normální" klávesu, třeba "A", jako horkou klávesu - klávesovou zkratku (viz CUI). Každý pokus napsat "A" v AutoCADu pak místo A spustí daný příkaz nebo provede nějakou prázdnou akci - třeba *Cancel*.

Kolegům s nesnesitelně velkými monitory můžete odlehčit zobrazením všech potřebných nástrojů najednou: -NPANEL VŠE Ukaž

Pokud má kolega počítač vybavený reproduktory, můžete jej překvapit pařbou spuštěnou automaticky z nějakého podcastu nebo hudebního videoklipu na Youtube. Libovolnou web stránku (či dokument) spustíte pomocí řádku, např.:
(command "_BROWSER" "http://www.youtube.com/watch?v=-tJYN-eG1zk")


Zajímavé je, že některé oblíbené aprílové žertíky s AutoCADem už Autodesk v novějších verzích hlídá - nejde tak například nastavit obrovský PICKBOX nebo barvu kurzoru na barvu pozadí (vizuálně velmi příjemná kombinace).

PS: dobrá rada - po nasazení takovýchto žertíků zůstaňte vždy po ruce; jednak aby si to kolegové s vámi mohli hned vyřídit a jednak abyste mohli vtípek zase odstranit - přeci jen asi váš zaměstnavatel více uvítá přínosnější typ práce...

Hezký první duben a ... nenechte se nachytat!

Žádné komentáře:

Okomentovat