středa 22. července 2009

BUDWEISER.DWG kontroluje kompatibilitu s AutoCAD 2010

Asi už jste se také setkali s CAD aplikacemi které jsou prezentovány jako "DWG-kompatibilní", nebo "plně podporující DWG formát". A pokud ne s aplikacemi, možná už jste narazili na DWG soubory, které se chovají podivně - nejdou vybírat některé objekty, padají při tisku, mají dvě různé hladiny "0", divně zoomují, apod.

Problém tkví v tom, že souborový formát DWG je neveřejný formát firmy Autodesk a žádná aplikace nevyužívající originální DWG jádro Autodesku není 100% kompatibilní s DWG. S vyššími verzemi AutoCADu a vyšší složitostí 2D a 3D objektů popisovaných DWG formátem se situace spíše zhoršuje. Důsledkem datové komunikace s takovýmito nekompatibilními CAD programy je pak nespolehlivý přenos grafických návrhových dat. Přitom existují výměnné formáty, které jsou dokumentované a pro přenos CAD dat celkem spolehlivé - např. DXF (textový formát Autodesku odpovídající DWG) nebo pro strojařská 3D data formáty STEP či IGES.

Pro otestování skutečné DWG-kompatibility dané CAD aplikace lze použít testovací výkres firmy CAD Studio - BUDWEISER.DWG. Dnes byla uvedena jeho verze pro AutoCAD 2010 (Budweiser2010.dwg, formát DWG2010).

Budweiser
Výkres Budweiser obsahuje sadu asi 30 dvojic obrázků, které mají být při správné interpretaci DWG formátu zobrazeny stejně. Jakákoliv odlišnost pak ukazuje na nekompatibilitu dané CAD aplikace. Zdánlivá vyumělkovanost některých testů slouží jen k vizuálnímu zvýraznění běžných nekompatibilit, které by na první pohled nemusely být patrné. Zatím žádný z řady "AutoCAD-klonů" s proklamovanou podporou "DWG" nedokázal tento výkres otevřít a interpretovat bez chybějících objektů, chybně zobrazených objektů nebo dokonce pádu aplikace.

Pravdivost tvrzení o kompatibilitě si můžete ověřit sami - DWG benchmark Budweiser si můžete stáhnout ze stránky www.cadstudio.cz/budweiser

Žádné komentáře:

Okomentovat