sobota 2. října 2010

Co mají společného Grónsko a Slovensko?

Mnoho společných rysů tyto dva evropské subjekty asi nemají, ale jedna souvislost se v tomto týdnu přeci jen objevila. Jejich národní internetové domény .gl (Greenland) a .sk (Slovakia) se staly základem dvou nových "zkracovacích" web služeb, tzv. URL-shortner.

URL shortner je užitečná web služba, která usnadní předávání dlouhých URL odkazů. Nejznámějším příkladem takovéto služby jsou bit.ly nebo starší tinyurl.com. Pokud chcete třeba přeposlat (nedejbože nadiktovat do telefonu) odkaz na seznam grafických karet podporovaných v AutoCADu 2011 pod Windows 7 64-bit, můžete namísto adresy
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/hc?siteID=123112&id=6711853&linkID=9240618&is_results=1&card_sel=0&manufac=4318&card=0&cert=0&d_stat=1&d_stat=2&prod=AutoCAD-R18.1&os=8192 použít podstatně elegantnější zkrácený odkaz goo.gl/oY1R nebo bit.ly/aSMdKZ - všechny tři zafungují úplně stejně.

Ale zpátky ke Grónsku a Slovensku. V tomto týdnu byly veřejně spuštěny dva nové zkracovače. Jeden velmi významný, "grónský" goo.gl (web služba firmy Google) a jeden zajímavý z hlediska oboru CAD a našeho sousedství, "slovenský" autode.sk (web služba firmy Autodesk; tady jde ale jen o rebranding služby bit.ly).

Až budete příště posílat odkaz s dlouhatánskou URL adresou, vzpomeňte si na zkracovač.

Žádné komentáře:

Okomentovat