čtvrtek 22. května 2014

Kam směřují cloud služby Autodesk 360?


Projektanti a konstruktéři stále častěji spolupracují v širších týmech, na komplexních projektech zahrnující různé obory - proto je vyžadován přístup k aktuálním projektovým datům kdykoliv a kdekoliv, na jakémkoliv zařízení. Klíčovým aspektem je potřeba udržení přehledu o změnách a veškerých aktivitách kolem projektu na jednom místě. Důležitým požadavkem bývá i zpřístupnění CAD dat pro netechnické uživatele, nebo přenesení výkonnostně náročných úloh na cloud. Všechny tyto přínosy nabízí cloud služba Autodesk A360. Díky účasti ve skupině Autodesk Blogger Council vám můžeme exkluzivně představit nejbližší budoucnost cloudu Autodesk 360. Z této web aplikace se stává široká platforma integrující různé webové služby Autodesku a umožňující funkčně bohatou online spolupráci, tvorbu a správu CAD dat.


Při týmové spolupráci se pravděpodobně setkáte s různými typy CAD aplikací. Proto je důležitá podpora různých nejrozšířenějších typů CAD formátů. Úvodní verze Autodesk 360 podporuje formáty DWG, DXF, Inventor, Fusion, ATF, Navisworks, Revit, SIM360, ale v nejbližší době budou přidány i další "konkurenční" formáty jako CATIA, Pro/E nebo Solidworks (už dnes plně podporované v Autodesk Fusion 360). V internetovém prohlížeči je možné tato data nejen interaktivně prohlížet, ale zobrazovat i strukturu modelů, rozstřely, apod.


Zvláště u rozsáhlých projektů je klíčová funkce vyhledávání - Autodesk 360 podporuje "deep search", podrobné vyhledávání přes projekty nebo kontext, včetně možnosti prohledávat obsah podporovaných CAD souborů (komponenty, texty). Chystané sémantické vyhledávání pak vytváří prohledávatelné vazby a propojené vztahy mezi projektovými daty - o jaký projekt jde? kdo jej navrhl? kdo jej okomentoval? k čemu je připojen a kde je použit? kdo a kdy provedl úpravy?:


Projektové funkce umožňují vytvářet a organizovat úkoly a milníky pro pracovní postupy v aktuálním projektu a týmu. Lze také sledovat postup projektu, včetně upozornění na kritické stavy.


Autodesk 360 bude podporovat (podobně jako jiné web služby Autodesku) federovaná data - fyzicky tedy mohou být vaše CAD data uložena jiném cloudu podle vašich preferencí, technických, podnikových nebo legálních požadavků - Dropbox, Box, Google, Sharepoint apod.

Nejen na desktopu, ale i na všech mobilních zařízeních, přímo v terénu či na stavbě, lze přistupovat k datům projektů v Autodesk 360, zobrazovat podporované typy CAD dat, členové týmu mohou připomínkovat návrhy, prohledávat projektová data, využívat časové plány, úkoly a milníky projektů. Lze také například mobilem nafocené snímky umísťovat rovnou do projektů a využívat je v modulu ReCap 360 pro generování 3D modelů.


Nejbližší budoucnost

Nový Autodesk 360 je už dnes ve formě technologického preview dostupný přizvaným uživatelům (od 22.5. pro všechny na www.autodesk360.com, přihlášení dole) a je též integrován ve stávající verzi 3D editoru Autodesk Fusion 360. Stávající funkce Autodesk 360 (označované jako "Nitrous") budou i nadále k dispozici zdarma. Rozšířený Autodesk 360 bude od přelomu června/července jako komerční služba.

Stávající služba Autodesk 360 umožňuje pracovat s jednotlivými soubory - sdílet je, prohlížet. Naproti tomu nová, chystaná verze nabízí online spolupráci nejen nad dokumenty, ale nad celými projekty, pozná související a asociované dokumenty (xrefy, komponenty sestav), má k dispozici výše uvedené týmové funkce, plánovací funkce, správu uživatelů v týmu, podporuje nejrůznější typy CAD dat a formátů, integruje další cloud služby Autodesku (render 360, Fusion 360, Sim 360, CAM 360, ReCap 360, PLM 360, Infraworks 360), existuje i v mobilní verzi.

Časový plán uvádění nových verzí Autodesk A360:
  • květen 2014 - integrace Rendering a Showcase 360
  • červen 2014 - spuštění komerční verze
  • červenec 2014 - integrace ReCap 360 a cloudového Revit Server (Skyscraper)
  • srpen 2014 - integrace PLM 360
  • prosinec 2014 - nová verze pro AU2014

Ke zmíněným plánovaným funkcím patří jednotný univerzální prohlížeč rozsáhlých 3D CAD dat (LMV - large model viewer); funkce "deep search" - vyhledávání přes projekty a prohledávání obsahu CAD dat; správa projektů (milníky, úkoly); integrace s Kanálem návrhu v desktop aplikacích; uživatelské cloudové API. V nejbližších týdnech a měsících se tak můžeme těšit na zajímavé nové nástroje otevírající zajímavé možnosti snadné spolupráce na CAD projektech.

Žádné komentáře:

Okomentovat