pondělí 15. května 2017

Přínos herního režimu Windows 10 pro CAD aplikace


Od dubna 2017 je pro uživatele Windows 10 k dispozici jarní aktualizace tohoto operačního systému, tzv. "Creators Update". Jednou z nových funkcí v této inovované verzi Windows, která by mohla (vedle 3D Malování) zajímat profesionální uživatele CAD systémů, je tzv. herní režim, Game Mode.

Toto nastavení umí vyhradit více systémových prostředků Windows pro aplikace označené uživatelem nebo přímo tvůrcem aplikace jako "hra". Protože systémové prostředky jsou ve světě 3D CADu vždy vzácnou komoditou, vyzkoušeli jsme vliv "Game Mode" na běh náročné 3D konstrukční aplikace, Autodesk Inventor 2018.

Stejně jako v případě her se speciální herní režim uplatní především u výkonnostně slabších počítačů, kde je boj aplikací o systémové prostředky nejtužší a jejich nedostatek se projeví nejvíce. U supervýkonných pracovních stanic nelze očekávat, že by metoda pouhého přidělení vyšší priority pro určitou aplikaci vedla k nějakému znatelnému zvýšení jejího výkonu.

Testujeme


Pro otestování vlivu herního režimu jsme zvolili Inventor 2018 a benchmark Inventor Bench, diskutovaný např. vloni na blogu Inventor Guru. Testy probíhaly na úmyslně slabém starším stroji HP Pavilion s procesorem Core i3 na 3.3GHz, s 8GB RAM, grafikou Intel HD a samozřejmě s aktuální verzí Windows 10. Výsledek benchmark testu je vyjádřen hodnotou "Inventor PC Index" (IPI, vyšší je lepší).

Nejprve je potřeba zapnout herní režim. Globální povolení tohoto režimu se provádí v Nastavení Windows:


Zapnutí herního režimu pro danou (běžící) aplikaci se provádí z Herního panelu, který vyvoláte stiskem klávesové kombinace Win+G.


Kliknutím na ikonu ozubeného kola se dostanete do nastavení parametrů aplikace. Je potřeba zapnout volbu "Pro tuto hru použít herní režim" a "Pamatovat si tuto aplikaci jako hru". Nastavení se projeví při dalším spuštění aplikace.Výsledky


Benchmark jsme spustili opakovaně ve standardním i v herním režimu a zprůměrovali jednotlivé výsledky. Podrobnější výsledky benchmarku ukazují zejména urychlení souborových (diskových) operací v Game Mode. Připomínáme, že vyšší celkový výkonnostní index znamená vyšší výkon. Celkový nárůst výkonu v Game Mode v testované konfiguraci činí cca 5%. Typické výsledky obou testů:

Standardní režim:


Herní režim:


Porovnání výsledků a jejich průměrné hodnoty:Podobné drobné zlepšení výkonu lze očekávat i u dalších 3D aplikací jako je AutoCAD, Revit nebo 3ds Max.

Upozorňujeme, že výsledky benchmark testů nelze brát zcela autoritativně - při zpracování jiných CAD či BIM modelů s jinými (vyššími) nároky na objem paměti, složitost geometrie, provázání s Excel tabulkami, s během doplňkových aplikací, Vaultu či jinými souběžnými procesy a jinými postupy práce, se může vliv jednotlivých parametrů stanic - a tím i výsledný praktický výkon - odlišovat od výsledku jednotného benchmarku.

Pro další doporučení hardwarového vybavení a pracovních postupů pro maximalizaci výkonu 3D CAD a BIM aplikací, zejména při práci s velkými datovými modely, kontaktujte CAD Studio.

Žádné komentáře:

Okomentovat