čtvrtek 12. října 2017

SVG-Nesting - optimalizace skladby obecných tvarů

Do sekce Převodníky na portálu CADforum.cz zastřešující různé online kalkulátory, konvertory, tabulky a slovníky nyní přibyl nový webový nástroj "SVG Nesting" pro optimalizaci rozložení obecných 2D tvarů na zadanou plochu. Doplňuje tak již existující nástroje pro 1D-, 2D- a 3D-nesting základních tvarů (viz starší blog).


Pomocí SVG-Nestingu využívajícího pokročilé tzv. orbitální genetické algoritmy můžete optimálně naskládat různě tvarované plechové, plastové nebo papírové součásti a výseky pro vyřezání, vystříhání nebo vypálení - tak, aby spotřeba materiálu a výsledný odpad po rozřezání z výchozí plochy (tzv. kontejneru) byly co nejnižší. Algoritmus si umí poradit i s konkávními tvary a umí menší součásti umisťovat i do otvorů ve větších součástech (nutno zapnout v nastavení). Tvary součástí i kontejneru jsou načítány ze souborů ve vektorovém formátu SVG a vypočítaný tvar rozmístění prvků můžete uložit zpět do formátu SVG nebo PDF. Pro použití doporučujeme prohlížeče Chrome, Firefox nebo Opera.


Zajímavostí je, že ač jde o webovou aplikaci, výpočet probíhá přímo ve vašem internetovém prohlížeči. Neustálé pokusy o optimalizaci pokračují až do stisku tlačítka "Stop Nest". Náročnější skladby mohou silně zatížit procesor, pozor na teplotu u mobilních zařízení.

Aby bylo možné tento zajímavý nástroj využít i pro praktické účely vyráběných dílů navržených v AutoCADu, doplnili jsme jej o nadstavbovou aplikaci pro AutoCAD, která umí DWG výkres exportovat právě do webového vektorového formátu SVG (viz tip). LISP aplikaci SVG Export patřící do bonus sady CS+ si můžete stáhnout z naší stránky Download. Její plnou licenci si můžete aktivovat zdarma vygenerováním vašeho unikátního aktivačního klíče na stránce Helpdesku CAD Studia (viz postup).

SVG-Nesting si můžete vyzkoušet sami na:
www.cadforum.cz/cadforum/2dsvgnest.asp
autorem algoritmu je Jack Qiao

Žádné komentáře:

Okomentovat