pátek 23. března 2018

AutoCAD 2019 - instalace a novinky


Nově uvedený AutoCAD 2019 (zvaný též "One AutoCAD", "Jediný AutoCAD") představuje významnou změnu v licencování. Předplatitelné s ním získávají i všechny funkce a knihovny ze 7 profesních verzí AutoCADu - tedy Architecture, Mechanical, Map 3D, Electrical, MEP, Plant 3D a Raster Design (s výjimkou Civil3D, ten už se nebude jmenovat "AutoCAD Civil 3D", ale "Autodesk Civil 3D"). Toto sjednocení není dostupné pro uživatele s Maintenance, ale mohou jej získat zvýhodněným přechodem na Subscription (M2S). Více na Jediný AutoCAD 2019.

Jaké další novinky obsahuje verze 2019? Z vašeho účtu Autodesk Accounts nebo z cadstudio.cz/trial si můžete nový AutoCAD stáhnout a vyzkoušet sami.

První změna se týká stahovaného objemu dat. Pokud nepoužíváte průběžné online stahování ("Install Now"), ale stahujete si plný instalační obraz AutoCADu, možná si všimnete významné změny velikosti instalace. Zatímco např. AutoCAD 2018 v 64bitové verzi představoval 2.5GB instalační soubor, instalační archiv AutoCADu 2019 zabírá jen 1.8GB. V instalaci ale nic významného nechybí, menší objem je dán je lepšími použitými kompresními algoritmy.

Verze 2019 klade i přesnější nároky na operační systém. Je určena pro Microsoft Windows 7 SP1 s KB4019990 (32/64-bit), nebo pro Windows 8.1 s KB2919355 (32/64-bit), nebo pro Windows 10 Anniversary Update (verze 1607 a vyšší, jen 64-bit, ne 32-bit!) a klasicky pro virtualizační prostředí Citrix XenApp 7.6 či XenDesktop 7.6.


Významného vylepšení se dočkala webová verze AutoCADu. Poprvé je tak možné editovat DWG soubory bez jakékoliv aplikace, pouze v čistém prostředí webového prohlížeče (Chrome). Stačí otevřít web.autocad.com a přihlásit se vaším Autodesk ID. Webový AutoCAD využívá z větší části stejné programové jádro (C++) jako klasický AutoCAD. Licence k webovému AutoCADu je součástí subscription k AutoCADu i k verzi AutoCAD LT. Podobné možnosti nabízí rovněž mobilní verze AutoCADu pro online a offline editace DWG na vašem tabletu či chytrém telefonu (Android, iOS, Windows).

S webovou a mobilní verzí souvisí první nová funkce verze 2019 - otvírání a ukládání DWG "na web" - tedy právě pro webové a mobilní verze. Tato funkce si při prvním použití vyžádá stažení a automatickou instalaci krátkého doplňku z Autodesk Apps.

Nejrozsáhlejší novou funkcí verze 2019 je porovnání obsahu výkresů (verzí). Příkaz POROVNEJ (_COMPARE) nabízí velmi podrobné a pohodlné možnosti pro nalezení, zvýraznění a procházení všech rozdílů mezi dvěma DWG výkresy.


Další užitečnou novinkou jsou Sdílené pohledy. Díky této funkci můžete snadno distribuovat, spolupracovat, komentovat a připomínkovat vaše výkresy s kolegy nebo zákazníky, aniž by bylo potřeba předávat samotný DWG soubor. Odstraňuje také potřebu pracovat s nepohodlnou publikací PDF souborů. Nové možnosti spolupráce představují radikální změnu proti běžně používaným způsobům a mohou ušetřit hodně času při týmové komunikaci nad projekty. Podobná funkce je již k dispozici například v Inventoru.

Významně se zvýšil grafický výkon AutoCADu ve 2D i 3D, a to díky optimalizacím zobrazení i využití moderního grafického subsystému DirectX 11. Přehlednější ikony a rozšířené dialogy rovněž podporují displeje s vysokým rozlišením (4K, až 3840x2160 pixelů).

Verze 2019 obsahuje i řadu drobnějších vylepšení (některé už z aktualizace 2018.1) - např. vkládání pojmenovaných pohledů jako výřezů, galerie pohledů, uzlová editace měřítka výřezu, předefinování vlastností hladin (xrefů), výběr objektů mimo viditelnou část. Součástí instalace je také nová verze nástroje ReCap 5.0 (3D sken a mračna bodů) a ReCap Photo 19.0 (bývalý ReMake). Pro víceuživatelské (NLM) licencování slouží aktualizovaný Autodesk License Manager 2019 verze 11.14.1.3 (viz naše stránka Download).


Ve verzi 2019 naopak zmizely funkce A360 a Design Feed, které jsou nahrazeny ukládáním "na web" a Sdílenými pohledy, a funkce (omezeného) importu/exportu FBX (pro plné zpracování FBX je určen 3ds Max). Oborové funkce nejsou dostupné pro MacOS. Obnovena je také kontrola studentských licencí (vodoznak), studentský výkres lze také identifikovat novou proměnnou STUDENTVERSION.

Cena předplatného sjednoceného AutoCADu se zvýšila o cca 7%. Uživatelé stávajících verzí mohou buď pokračovat v obnovování původních samostatných verzí nebo přejít na rozšířený "Jediný AutoCAD" (zbytek prvního období mají bez změny ceny). Cenové relace AutoCADu 2019 se specifickými sadami nástrojů najdete na CAD eShopu.


Více informací o nové verzi (přehled funkcí, videa, trial verze...) najdete na stránce AutoCAD 2019

Na CADfóru najdete seznam nových příkazů a proměnných verze 2019.

Jediný AutoCAD představíme rovněž na konferenci Autodesk LIVE 2019.

Žádné komentáře:

Okomentovat