pátek 28. ledna 2022

Autodesk slaví 40. narozeniny

Před 40 lety byla Johnem Walkerem a jeho kolegy založena společnost Autodesk. Ta se brzy stala slavná jedním ze svých softwarových produktů - AutoCADem. Prvním cenově dostupným a profesionálně využitelným CAD programem, který navíc nevyžadoval drahý mainframe počítač, ale fungoval na dostupném stolním počítači tehdy rovněž začínajícího standardu, IBM PC s operačním systémem MS DOS.

S čím v začátcích bojovali tehdejší tvůrci AutoCADu, ilustruje citát J. Walkera z knihy Autodesk File: naše práce se skládala zhruba z 40% kolem navrhování funkcí a jejich implementace a z 60% kolem toho, aby se kód aplikace vešel do 64kB paměti RAM.

Zajímavá ukázka jedné z nejstarší verzí AutoCADu, V1.2. Charakteristické obrazovkové menu, žádné uchopování, žádný výběr objektů ukázáním, žádné Undo, velmi omezená interaktivita editací, celkem jen o něco více než 30 příkazů - aktuální verze AutoCADu jich má 1528 (autor obrázku: Robert Burns, Retro_CAD):

Postupem času se nabídka produktů Autodesk rozšiřovala až na dnešní více než stovku. Některé, pravděpodobně i pro vás neznámé, najdete např. v našem loňském přehledu nebo v lednové videoukázce jejich nekonečných možností v oblasti stavebního projektování, strojírenské konstrukce, mapování, CAM výroby, médií a zábavy, nebo PDM/PLM správy dat.

O 10 let později již byla firma CAD Studio, předchůdce Arkance Systems v České repulice, jako autorizovaný partner Autodesku vystavovatelem na výstavě Autodesk Expo 1992 v pražském Paláci u Hybernů:

Z dob kdy hlavní událostí našeho místního "IT světa" byl veletrh Invex:

A kdy naši maďarští kolegové slavili svou první velkou zakázku:

Několik tištěných manuálů z pozdějších verzí AutoCADu vydolovaných z našich temných šuplíků:

A vzácných vývojářských disket z dob, kdy jsme napjatě kompilovali českou verzi AutoCADu:

Viz též Arkance Systems slaví 30 let #ADSK40

Žádné komentáře:

Okomentovat