středa 5. října 2022

Co je v AutoCADu nového od verze 2015?

Uživatelé starších verzí AutoCADu LT nebo AutoCADu obvykle nesledují novinky a změny v jeho nových verzích a mohou tak nabýt mylného dojmu, že tyto nové verze nepřinášejí nic podstatného a že ve srovnání s uživateli aktuálních verzí "o nic nepřišli". Vraťme se proto řekněme o 8 verzí zpět, k AutoCADu 2015 a podívejme se, v čem je v porovnání s ním dnes aktuální verze 2023 lepší, vybavenější a produktivnější v profesionální práci.

Pokud některá z těchto změn přesvědčí takového "konzervativního" uživatele k přechodu na novou verzi, může si ji pořídit formou ročního nebo 3letého subscription, nebo pomocí flexibilní licence s platbou jen za skutečné použití - Flex Token (neplatí pro AutoCAD LT) - aktuální ceny viz CAD eShop.

Co je nového v AutoCADu/AutoCADu LT

Většina níže uvedených argumentů platí jak pro AutoCAD, tak pro AutoCAD LT (výjimky jsou označeny). Co jsou tedy ony hlavní změny a novinky v AutoCADu, bráno cca od verze 2015/2016?

 • Kompatibilita s Windows 11
  Pokud si dnes kupujete nový počítač (např. ten starý s verzí 2015 dosloužil), bude mít zpravidla předinstalovaný operační systém Windows 11. S touto verzí jsou kompatibilní až verze AutoCAD 2021 a vyšší. Starší verze AutoCADu v něm nezprovozníte buď vůbec nebo jen se zásadními problémy. Verze 2016 a starší budou mít potíže s kompatibilitou i ve Windows 10. Podobné problémy vás ve starších verzích čekají i s moderními 4K monitory nebo s dotykovými obrazovkami.

 • One AutoCAD - specializované sady nástrojů
  Významnou změnou od verze 2019 bylo zahrnutí všech profesních verzí AutoCADu pod jednu společnou licenci. V ceně předplatného AutoCADu tedy teď získáváte i AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP, AutoCAD Map 3D, AutoCAD Plant 3D, AutoCAD Raster Design i jejich inteligentní knihovny. Ty se původně musely kupovat zvlášť a byly dražší. (Neplatí pro LT.)

 • Grafický výkon a kompatibilita
  Váš nový či starší počítač sice může mít úžasnou grafickou kartu, ale starší verze AutoCADu nepodporují standardy jako je DirectX 12 (popř. ani 11), nebo obecně využití GPU grafické karty pro akceleraci zobrazení 3D a 2D grafiky výkresů AutoCADu. Aktuální verze AutoCADu nabízí významně rychlejší grafický systém, zejména na výkonnějších grafických kartách a zejména ve 3D. Zlepšilo se také využití vícejádrových procesorů a víceobrazovkových konfigurací.

 • Souborový formát DWG
  Výkresový formát AutoCADu - DWG - se sice v posledních verzích nemění tak často, Autodesk dosahuje podporu nových typů výkresových objektů i ve starších verzích formátu, nicméně k poslední změně DWG došlo ve verzi 2018. Máte-li tedy ještě starší verzi AutoCADu, neotevřete většinu DWG souborů, které dostanete od vašich kooperantů nebo bloků, které si dnes stáhnete ze stránek výrobců.

 • Aktivace licence na novém PC a podpora
  Ač jsou starší "trvalé" licence časově neomezené, jejich podpora - podobně jako u jiných softwarů - časově omezená je. Proto již ke starším verzím zpravidla nepůjde od Autodesku získat aktivační kód na jiný stroj, např. při reinstalaci vynucené poruchou starého PC, ani pro ně nejsou uváděny bezpečnostní aktualizace - viz Podpora starších verzí Autodesk.

 • Licencování
  Významnou změnou v posledních verzích je licencování formou předplatného (subscription) zahrnujícího přístup k budoucím aktualizacím daného CAD softwaru. K němu nedávno přibyla další možnost, licence hrazené jen za skutečné využití softwaru - Flex Token. Ta je výhodná zejména pro občasné uživatele nebo pro uživatele, kteří občas potřebují i jiný nástroj Autodesku (nekupuje se konkrétní software, s Flex licencí získáte přístup ke všem). S předplatným je spojeno také nové licencování na jméno, tedy přhlášením, z jakéhokoliv počítače.


 • Mac, Web a mobilní verze
  Součástí subscription licence aktuální verze AutoCADu je nejen také verze pro Mac (buď Windows nebo Mac), ale i překvapivě výkonná verze AutoCAD Web fungující přímo ve webovém prohlížeči (bez instalace, odkudkoliv), a také mobilní verze AutoCADu pro telefony a tablety s OS Android či iOS, plus 25 GB synchronizovaného cloudové úložiště pro snadné a bezpečné sdílení vašich DWG výkresů.


 • Sdílené pohledy
  Sdílené pohledy (Shared views) představují snadný a bezpečný způsob, jak sdílet vaše návrhy se spolupracovníky, prohlížet je bez nutnosti instalace prohlížeče a připomínkovat je. I na mobilním zařízení, přímo v terénu. Cloudové funkce využívá též nový cloudový Správce sady listů v AutoCADu nebo funkce synchronizovaných DWG výkresů mezi desktopovou a mobilní či webovou verzí AutoCADu.

 • Příkaz POČET (COUNT)
  Nová funkce a paleta Počet umožňuje (i v LT) snadné spočtení zvolených typů výkresových objektů, např. bloků, a vytvoření tabulky legendy. Ukázka: • Lepší PDF
  Vylepšen byl nejen tisk (publikování) do formátu PDF, ale i zpětný import PDF (engine Adobe), včetně převodu zpět na DWG i s rozpoznáním textů a šraf z importovaných čar.

 • Stopy (Trace)
  Nástroj Stopy (připomínky) a jejich inteligentní import s využitím AI nástrojů umělé inteligence umožňují snadné připojení "vrstvy" připomínek a komentářů do vašeho výkresu, včetně správy jejich historie. Ukázka: • Historie DWG a porovnávání verzí
  Pokud máte vaše DWG výkresy uloženy v cloudovém úložišti s podporou historie (Dropbox, Box nebo Microsoft OneDrive), můžete se v AutoCADu vracet k předchozím starším verzím výkresu a vizuálně porovnávat změny mezi nimi. Funkce porovnání změn (Compare) je dispozici i pro běžné xrefy.

 • Sdílená paleta bloků
  Novou vizuální paleta bloků můžete využívat pro snazší vkládání bloků definovaných ve vašem výkresu nebo v jiných DWG. Paletu můžete také sdílet ve firemní síti nebo s webovou verzí AutoCADu.

 • Práce s mračny bodů
  Máte-li podklady milionů bodů z 3D laserového skenování, můžete je v AutoCADu rychle zpracovávat a extrahovat z nich geometrická data, entity (neplatí pro LT).

 • Další změny
  K pro někoho méně podstatným, ale přesto užitečným novým funkcím patří:
  • Přepsání vlastností hladin (Layer override) xrefů
  • Odtrhávací plovoucí okna výkresů (i na jiný monitor)
  • Automatický návrh maker pro často používané sekvence příkazů, s využitím AI (ne pro LT)
  • Zoom v krocích po přednastavených měřítcích anotací
  • Inovované online mapy s georeferencí
  • Bezpečnostní ochrana DWG
  • Podstatně zjednodušená a zrychlená instalace AutoCADu a jeho automatické aktualizace přes Desktop App
  • Snazší vývoj aplikací - podpora Visual Studio Code pro LISP (ne pro LT)


 • Další příkazy a proměnné
  Ač jistě nelze čistě z počtu příkazů a proměnných usuzovat na objem nových funkcí, tím méně na jejich užitečnost, je přesto i tento technický parametr jistým ukazatelem postupujícího vývoje. Podívejte se na graf počtu nových příkazů v jednotlivých verzích, z populárního katalogu a slovníku všech příkazů AutoCADu udržovaného na portálu CADforum.cz:


Jaké další novinky byste doplnili vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat