čtvrtek 14. září 2023

CAM postprocesory pro stavebnictví?

Říkáte si, co má společného tak ryze strojařská záležitost, jako je CAM obrábění, se stavebnictvím? CAM obrábění a CNC postprocesory, to jsou přeci typicky soustředění experti s flashkou v ruce, opatrně obcházející vrčící drahé stroje automaticky chrlící tisícové série součástí, zapáleně šermující termíny jako protivřeteno, rampování, G28 nebo záhloubník a lehce umaštění chladicí kapalinou. Ve světě digitální výroby asi nejblíže naplňující laickou představu klasického "strojaře". A na druhé straně stavebnictví, domy, budovy, architekti, zedníci, malta, a typicky "jednokusová" realizace "výrobku".

Spojení těchto konceptů je jedním z důkazů vzájemného propojování oborů, i potřeby propojování návrhového softwaru, návrhových dat, ale i znalostí - znalostí uživatelů i našich znalostí v roli implementátorů a poskytovatelů digitálních služeb.

Můžeme zde představit hned dva příklady takového propojení CAM výroby a stavebnictví z naší praxe. A oba se týkají postprocesorů, tedy té části softwaru, která interpretuje 3D model a postup jeho výroby do konkrétních instrukcí pro konkrétní výrobní CNC stroj.

CAM a TZB

První z nich je výroba TZB komponent pro stavebnictví. Různé na míru vyráběné plechové díly konstrukčních detailů (střechy, fasády), vzduchotechnická potrubí, komponenty výtahů, dekorační detaily, apod. Pro navrhování v této oblasti se často používají aplikace řady Autodesk Fabrication. A jedna z nich, Fabrication CAMduct se stará o finální přípravu výroby (orientace a poskládání prvků na tabule plechu, řízení výroby, atd.). Aby mohl CAMduct vytvořit předpis pro konkrétní stroj, např. plazmovou nebo laserovou řezačku, potřebuje také postprocesor, podobně jako frézka nebo soustruh. Ač je CAMduct dodáván s desítkami hotových postprocesorů, řada zákazníků používá atypické stroje nebo potřebuje chování svého stroje přizpůsobit.

Ve světě jsou pouze dvě firmy, které umějí takový postprocesor vytvořit nebo upravit, jedna je v USA, druhou je český Arkance Systems (viz stránka Autodesk).

Hennlich

3D tisk domů

Druhý zajímavý příklad je 3D tisk domů, tedy chcete-li aditivní výroba ve stavebnictví. Společnost Hennlich sídlící v Litoměřicích zkonstruovala, vyrobila a ověřila obří 3D tiskárnu na tisk z cementových směsí. Pro řízení této speciální tiskárny je potřeba jako u každé 3D tiskárny "postprocesor", tedy opět - komponenta, která převede 3D model a postup jeho tvorby na konkrétní instrukce pro pohyb tiskové hlavy, čerpání polotekutého materiálu a to vše ve správném rytmu, se správnou rychlostí a se správným chováním na konci tisku každé vrstvy (aby "beton" nepřetekl).

Hennlich zvolil pro přípravu 3D modelů a jejich tisku nejrozšířenější CAD/CAM aplikaci, Autodesk Fusion 360. A odborníci z Arkance Systems se pustili do přípravy speciálního postprocesoru pro tuto "zednickou" tiskárnu. Jak se jim podařilo propojit Fusion 360 s výstavbou domů, to můžete posoudit z následujícího videa:Žádné komentáře:

Okomentovat