20. jubileum odborné konference je určitě příležitostí pro ohlédnutí a pro shrnutí její dosavadní historie. A konference CADfórum, pořádaná společností Arkance Systems letos právě po dvacáté, poskytla letos takovýchto příležitostí více než dost. Uživatelé z Česka i Slovenska zde představili úžasné projekty, příklady pokročilých výrobků a projektů využívajících digitální dvojčata, AI a další moderní technologie. V kombinaci s ukázkami technických možností nových aplikací - v rámci odpoledních workshopů - tak získali bohatou nabídku pro nasávání vzájemné inspirace k dalšímu využívání CAD, BIM, CAM, PDM a GIS technologií.
Co se těch 20 let změnilo?
Jak připomenul tradiční moderátor této konference, Boris Keka, uplynulých 20 let se nejlépe ukáže na dětech - některé z těch, které před oněmi 20 lety ještě nebyly na světě, byly už letos mezi účastníky této akce.
Změnil se také název firmy organizátora - od tehdejšího XANADU, přes staronové CAD Studio až po dnešní ARKANCE Systems.
Ale posunul se především samotný obor CAx. Tehdejší diskuze kolem témat, zda a jak přejít do 3D, jak dostat data z aplikace A do B, v jakém formátu, jaký plotr vykresluje nejlépe, zda tehdejší Windows XP poběží dobře na Pentiu a který disk se točí nejrychleji, se postupem času vzdálily od těchto systémových detailů spíše ke směrům a možnostem týmové spolupráce v cloudu, bezpečnosti a nejlepších způsobů zapojení umělé inteligence do konstrukčních procesů. Vidíme také smazávání rozdílů mezi obory tradičně pokrývanými těmito konferencemi - stavebnictví a architektury, strojírenství a výroby, nebo GISu.
Příkladem takového prorůstání oborů byly nejen zde diskutované služby Autodesk Platform Services (APS, dříve Forge), ale i jedna z úvodních zákaznických prezentací na letošním CADfóru - příklad využití nástrojů a služeb Autodesk a Arkance Systems při návrhu a výrobě úžasných skleněných svítidel a skulptur ve společnosti LASVIT. Tam využívají Inventor, Revit a další nástroje pro tvorbu takovýchto skvostů (podrobnější video najdete v nejbližších dnech na YouTube kanálu Arkance Systems - aktualizace: zde):
Účastníci akce ale mohli čerpat i z dalších inspiračních zdrojů. Například zástupci společnosti TOSHULIN ukázali, jak různá vzletně znějící prohlášení o "umělé inteligenci v konstruování" mohou mít zcela praktické využití a dopad na efektivitu a parametry reálného výrobku produkovaného českou firmou.
I další představované zákaznické projekty zcela rutinně využívaly zpracování mračen bodů, cloudové CDE a BIM technologie, tvorbu a využití digitálních dvojčat. A přednášky se dotkly i důležitého "byrokratického" aspektu zavádění BIM, jehož dopady se plně projeví v příštím roce. Řada podnětů k inspiraci jistě vznikla i během networkingu, v rámci "executive roundtable" se zástupci Autodesku, i během denních i večerních diskusí na CADfóru a GISfóru v zámeckém hotelu Valeč.
Příslibem do budoucnosti CAx technologií je nejmladší generace. Ti nejmladší talentovaní konstruktéři z TUL v Liberci na konferenci přivezli svůj monopost, studentskou formuli vyvíjenou právě pomocí nejmodernějších CAx nástrojů firmy Autodesk a dalších společností. Právě tito konstruktéři spoluovlivní, jak bude obor CAD a program konference CADfórum vypadat v dalších 20 letech. Těšíme se na to.
Děkujeme všem téměř 500 účastníkům, řečníkům i partnerům letošního CADfóra a GISfóra.
Připomeňme si 20. ročník CADfóra v krátkém sestřihu:
Účastníci konference obdrží v nejbližších dnech odkaz na archiv akce, fotogalerii a soubory prezentací.
Žádné komentáře:
Okomentovat