čtvrtek 17. září 2009

První zkušenosti s přechodem na Windows 7

Windows 7V nejbližších měsících čeká řadu z nás řešení přechodu soukromých a firemních počítačů na nový operační systém Windows 7. Nač si dát pozor, jaká úskalí vás čekají a další praktické zkušenosti z upgrade na Windows 7 najdete v následujícím textu.

Hlavními motivy pro upgrade z Windows Vista na finální (ač zatím oficiálně neuvedenou) verzi Windows 7 pro mně byla jednak potřeba osobně vyzkoušet kompatibilitu některých "office" a CAD aplikací a jednak šance na vyřešení jednoho výkonnostního problému ve Windows Vista. Na jednom z počítačů mi totiž velmi pomalu nabíhala synchronizace Outlooku. Tento počítač není žádný hardwarový superrychlík, ale i tak. Hlavní problém je v tom, že používám hodně velkou e-mailovou schránku. Myslím tím opravdu hodně velkou, přes 2GB. Vím, vím, archivace, samostatné PST soubory, atd. Ale prostě jsem chci mít alespoň roční historii e-mailů pohromadě. A právě s takto velkou schránkou měl počítač s Vista32 problém při probuzení systému. Prvotní synchronizace vždy trvala cca čtvrt hodiny a po tuto silně zatěžovala a zpomalovala systém. Nevím jestli příčinou byl samotný Outlook nebo spíše indexování nového obsahu službou Search (vyhledávat ale potřebuji často a rychle), nicméně pro práci to bylo dosti nepříjemné. A jednou ze slibovaných novinek Windows 7 bylo i lepší přepínání aplikací a vylepšený Search...

Upgrade lze řešit buď novou čistou instalací nebo upgradem na běžícím systému. Představa, že bych měl reinstalovat všechny Windows aplikace, mi pomohla k rychlému rozhodnutí pro in-place upgrade - tedy upgrade "za pochodu", bez potřeby nového nastavení systému a instalací aplikačního software. Pro in-place upgrade stačí spustit SETUP.EXE z instalačního média Windows 7. Samozřejmě předem ukončete všechny rozdělané činnosti a běžící aplikace. Po kontrole kompatibility systému se spustí samotný instalační proces upgrade.

Před spuštěním si ověřte dvě důležité věci - zda máte dostatek místa na disku (alespoň 12.5GB) a zda máte dostatek času. Proces in-place upgrade sice běží zcela automaticky (s vyjímkou případného prvotního upozornění na nalezené aplikace s omezenou kompatibilitou - u mne to byl Google Toolbar a aplikace webkamery), ale provede zhruba 10 (časem jsem je přestal počítat) restartů a především zabere několik hodin(!) práce stroje - u mne běžel tento upgrade 4.5 hodiny. Odměnou je ale plně převedený systém - všechny ikonky jsou na svých místech, aplikace zůstávají nastaveny tak, jak jste je ve Windows Vista opustili, síťové disky jsou stále namapovány, tiskárny tisknou, hesla web formulářů se vyplňují, aplikace běží, stěrače stírají. Nenarazil jsem zatím ani na žádný problém v AutoCADu 2010 a Inventoru 2010 (ač ty zatím ve Win7 oficiálně podporu Autodesku nemají). Zajímavostí jsou nižší nároky na diskový prostor - po upgradu na Windows 7 mi hlásí disk o cca 10GB více volného místa.

Po odzkoušení funkčnosti hlavních aplikací jsem byl především zvědavý na stav onoho problému s Outlookem po probuzení. Kromě toho, že probuzení Windows 7 proběhne celé rychleji, je rychlejší i "probouzení" Outlooku. Ale především se během jeho prvotní synchronizace dá konečně se systémem normálně pracovat.

Kromě tohoto problému jsem byl s Windows Vista spokojen (a ještě více jsem spokojen s Vista64 stále používaném na dalších počítačích), takže jsem od Windows 7 neočekával žádné další "zázraky". Nicméně aplikace se nyní chovají (subjektivně) o trochu rychleji a nové prvky uživatelského prostředí jsou příjemné na pohled i na ovládání. A ještě jedna z nových bezpečnostních funkcí, která se mi určitě bude hodit - "BitLocker To Go" - ten šifruje data na přenosných USB pamětích. A takovou paměť - i při vaší bezpochyby skvělé paměti - určitě dříve či později někde zapomenete...

Pokud jste odkládali přechod na Windows Vista nebo chcete posunout výkon a ovládání vašeho nepříliš historického počítače, jsou zdá se Windows 7 tou správnou volbou.

AutoCAD 2010 ve Windows 7

Žádné komentáře:

Okomentovat