pátek 19. února 2010

Šetříme lesy, šetříme lisovny DVD

Možná si ještě pamatujete objemná balení CAD aplikací, které mnohdy zabíraly ne jednu, ale hned dvě kartonové krabice (např. AutoCAD R13). Kromě sady disket (sic!) skrývaly rozsáhlou sadu tištěných příruček (vázaných knih) o mnoha tisíci stranách.

Vázané tištěné příručky ustoupily brožovaným příručkám, jejich objem postupně klesal a nakonec zmizely úplně. Software má dnes podobu útlého DVD-boxu. Netýká se to zdaleka jen AutoCADu nebo produktů Autodesk, tento trend zaznamenal celý softwarový průmysl. Vedle "zeleného" důvodu - šetření lesů - má tato změna samozřejmě i prozaičtější důvod, šetření nákladů. Ale je pravda, že velká část uživatelů při praktickém používání preferuje elektronickou dokumentaci a manuály tak zůstávaly nevyužité, pokryté prachem na polici. Pokud přesto trváte na variantě "čtení doma před usnutím", jsou většinou tištěné příručky dostupné formou volitelné komponenty. Například v případě produktů Autodesk si jejich zaslání můžete vyžádat (bezplatně) na webu www.autodeskdocandmedia.com.

Podobný osud teď zdá se čeká i samotná instalační média. Většina uživatelů produktů Autodesk dostává nové verze produktů automaticky po jejich uvedení, prostřednictvím služby Subscription. Od nových produktů řady Autodesk 2011 (AutoCAD 2011, Inventor 2011, Revit 2011 a další) dochází ke změně formy dodání těchto nových verzí. Pokud jste předplatiteli Subscription, získáte vaše nové verze CAD software nyní formou okamžitého elektronického downloadu z webu Subscription centra. Tato varianta dodávky instalačního média existovala i dnes, ale implicitní volbou bylo zasílání instalačních DVD médií "poštou". Od verzí 2011 tedy bude implicitní volbou stažení daného software přes internet, ze Subscription centra. Upozornění na novou verzi obdržíte e-mailem. Mechanismus je stejný jako dnes u Subscription Advantage Packů (SAP).

Samozřejmě ne všichni uživatelé budou moci využít stahování mnohagigabytových obrazů instalačních programů, a proto je i nadále možné zvolit si starý, "DVDčkový" způsob získání nové verze. Je potřeba se ale přihlásit do vašeho Subscription centra a zvolit vámi preferovaný fyzický způsob dodání. V případě nejasností se obraťte na společnost CAD Studio.

3 komentáře:

 1. Kde v subscription centru lze tu volbu nalezt? Diky.

  OdpovědětVymazat
 2. Vladimír Michl25. února 2010 v 8:50

  To je správná otázka. Vpravo nahoře klikněte na "Můj profil" a volbu pak najdete hned v prvním poli - "Delivery preference".

  OdpovědětVymazat
 3. Perfektni, dekuji. Nasel jsem, moznosti jsou Box nebo Download. Hezky den!

  OdpovědětVymazat