pondělí 6. září 2010

Jaký počítač či notebook na 3D CAD?

Uživatelé CAD aplikací z řad profesionálů i studentů stojí dnes často před otázkou jaký notebook (laptop) zvolit pro jejich CAD software (AutoCAD, Inventor, Revit, ArchiCAD, Solidworks, Fusion 360, 3ds Max...). A vzhledem k tomu, že většina moderních CAD (a BIM, a vizualizačních) aplikací jsou 3D aplikace, směřuje otázka rovnou na požadavky na mobilní (či stolní) počítač pro 3D.

Prvním parametrem většinou bývá cena - zejména u domácích a studentských strojů (u profesionálních uživatelů se vyšší investice do výkonnějšího notebboku zpravidla velice rychle vrátí). Pokud pomineme obecně platné (nejen pro CAD) parametry jako záruka, servisní podmínky, hmotnost, výdrž na baterie, DVD, kamera, povrchová úprava, můžeme se soustředit na parametry podstatné právě pro CAD aplikace.

Procesor - 3D aplikace většinou umí využívat vícejádrové procesory, vhodnou volbou jsou moderní CPU Intel i7, i5, popř. i3. Čím vyšší frekvence, tím lépe. CAD software obvykle příliš nevyužívá multithreading, takže nemá smysl investovat do počtu jader (core), ale právě spíše do frekvence CPU. Boj Intel vs. AMD je celkem vyrovnaný, takže značku procesoru volte podle aktuální nabídky.

Paměť RAM - asi nejdůležitější výkonnostní parametr pro 3D CAD aplikace. Pro střední sestavy a modely počítejte s 8GB, pro větší modely je minimem 16GB. Nikdy nejděte pod 6GB - samozřejmým předpokladem je použití 64bitové verze Windows a nativní 64bitové verze dané CAD aplikace.

Disk - kromě kapacity dejte pozor na rychlost (počet otáček); pokud si to můžete dovolit finančně, volte - v nejhorším třeba jako druhý disk - SSD disk (tedy ne-mechanický, je podstatně rychlejší - zejména pro práci s desítkami souborů 3D CAD aplikací). SSD disk zrychlí váš počítač podstatně více než CPU nebo grafika (platí i pro upgrady starších počítačů).

Grafika - pro 3D CAD naprosto klíčová komponenta. Většina notebooků používá silně omezené verze grafických akcelerátorů. Volte proto jen typy s plnohodnotnou 3D grafikou (akcelerátory nVidia nebo ATI/AMD). Volbou grafiky certifikované výrobcem CAD aplikace určitě neprohloupíte a vyhnete se případným problémům s kompatibilitou. K top třídě patří dnes například akcelerátory nVidia GeForce GTX 480M, GTX 470M, GTX 460M, GTS 360M, GT 445M, GTS 260M, Quadro 5000M, Quadro FX 3800M, FX 2800M, ATI Mobility Radeon HD 5870, HD 5850, FirePro M7820, FirePro M7740. Ve střední třídě akcelerátorů najdete např. nVidia GeForce GT 435M, GTS 350M, GT 425M, GT 420M, GT 415M, GT 335M, GT 330M, GT 325M, GT 320M, GT 240M, GT 230M, GT 220M, Quadro FX 1800M, Quadro FX 880M, Quadro NVS 5100M, ATI Mobility Radeon HD 5830, HD 5770, HD 5750, HD 5730, HD 5650, HD 5165, HD 565v, HD 560v, HD 550v, FirePro M500. Nižší modely pro 3D nedoporučujeme. U desktop počítačů volte konfigurace s dedikovanou (ne-integrovanou) grafikou. Řada lidí preferuje práci na dvouobrazovkových konfiguracích - grafickou kartu volte i podle této možnosti.

Displej - pro CAD je důležité rozlišení (potažmo velikost) displeje. Výhodou jsou notebooky s rozlišením cca 1900x1200 pixelů. Hodit se může i HDMI výstup na televizor. Chcete dvouobrazovkou konfiguraci? Pokud ji podporuje grafická karta, volte podobně velké monitory (podobné DPI) a s úzkým rámečkem.

Příslušenství - pro grafické technické aplikace je důležité ovládání kurzoru (trackpad), samostatný numerický blok, ale i třeba rychlé připojení do LAN nebo na WiFi.

Ideální kombinací výše uvedených parametrů (zpravidla s vyjímkou hmotnosti) představuje třída tzv. mobilních workstation (výrobci HP, IBM/Lenovo, Dell). Pro samotný výkon CAD aplikace je důležitá i správná instalace a konfigurace (divili byste se, kolik lidí v CADu nevyužívá plnou 3D akceleraci grafiky), proto se svěřte do rukou odborníků, kteří s CAD aplikacemi mají zkušenosti.

3 komentáře:

 1. Dobrý den a co tato sestava. Není určená přímo pro renderování. To se bude provádět hlavně na desktopu, ale spíše hlavní požadavek je mobilita. Myslíte, že je dostačující pro 3Dcad? Děkuji

  http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=83389

  OdpovědětVymazat
 2. Ta 3D grafika tam bude chybět - zkuste ještě třeba:
  http://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=WD737EA

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den,

  Vybírám notebook pro práci především v grafickém programu Archicad. Chtěl jsem Vás někoho požádat, zda byste mi nemohli poradit jestli je vhodné použití grafické karty ATI (zda je kompatibilní s archicadem?, např. také jestli by nemohl vzniknout nějaký problém v podobě případných zastaralých ovladačů grafických karet ATI ?) Nebo zda je nějaký pádný důvod volit NVIDII? Konkrétně mám vybrány dva notebooky. Jeden s grafickou kartou ATI HD 6370 1GB a druhý s NVIDIA GeForce 310M 1GB Optimus.
  Předem děkuji za ochotu a vstřícnost, moc mi to pomůže, protože jsem četl různé recenze a jsem z toho lehce zmaten :-)

  OdpovědětVymazat