středa 15. května 2013

Nová cloud služba Autodesk ReCap Photo

Ti, kdo si již vyzkoušeli aplikaci Autodesk 123D Catch, dříve známou jako Photofly, budou rychle v obraze. Nový cloud nástroj "ReCap Photo", který je součástí nabídky aplikací cloudu "Autodesk 360", používá podobnou technologii. ReCap Photo dokáže převést sérii fotografií - pořízených z různých (náhodných) úhlů kolem dokola objektu - na otexturovaný 3D model použitelný pro 3D tisk či pro načtení do CAD aplikace, nebo na mračno bodů. Na rozdíl od rodiny kutilských aplikací "Autodesk 123D" jde o profesionální cloud službu, pracující s plným rozlišením fotografií.

Ovládání cloud aplikace ReCap Photo (neplést s desktop aplikací ReCap Studio pro zpracování bodů laserového skenování) je jednoduché. Nejprve pořiďte sérii fotografií zájmového objektu pomocí mobilu nebo fotoaparátu a nahrajte je (bez úprav) do samostatné složky ve vašem úložišti Dokumenty na Autodesk 360. Pokyny pro fotografování najdete např. ve starším příspěvku k Photofly, starší ukázky pak na CADonline.

Příklad scény pro ReCap:


Nahrané JPG fotografie v celé složce hromadně vyberte (zaškrtávací políčko nahoře) a pomocí kliknutí pravým tlačítkem na jednu z nich spusťte převod na 3D model (funkce "Vytvořit 3D model"). Tím spustíte dialog "Photo-to-3D":


Projekt pojmenujte a zvolte požadovanou přesnost 3D sítě. Výsledný 3D model můžete uložit ve formátech RCS (ReCap), OBJ (Wavefront), FBX (Autodesk media) nebo IPM (mobilní prohlížeč). Volbou "Advanced tools" můžete aktivovat nástroje pro slícování bodů a volbu textury (u běžných modelů není potřeba). Tlačítkem "Submit project" (raketa) spustíte výpočet vaší scény na cloud serverech Autodesku. Po několika minutách (v závislosti na složitosti scény a zvolené kvalitě 3D sítě) obdržíte e-mail "Your photoscene:" s odkazem na vygenerovanou 3D scénu. Tu si můžete přímo v cloudu (ve web browseru) prohlédnout v interaktivním 3D prohlížeči otexturovaného modelu, souboru RCP. 3D modely stahujete jako ZIP soubory obsahující samotný model (3D mesh) i doprovodné textury a materiály.

Prohlížeč výsledného modelu v cloudu (síť prozatím nejde ořezávat):


Načtení jednoho z výsledků převodu - mračna bodů - do AutoCADu nebo Inventoru nebo Revitu 2014 (mračna bodů lze s výhodou využít i v programech Civil 3D, Navisworks nebo Factory Design Suite):

Mračno bodů v AutoCADu


Mračno bodů RCS projektu "Pejsek" ke stažení (130MB)
Informace o ReCap Photo (anglicky)

Žádné komentáře:

Okomentovat