středa 4. prosince 2013

Autodesk University 2013 ve znamení cloudu (aktualizováno)

Právě probíhající skončená celosvětová konference "Autodesk University 2013" přilákala rekordních 9400 účastníků ze 74 zemí, a to jen v Las Vegas (a v dalších městech po světě celkem 17000 odborníků). AU se skládá z celkem 765(!) seminářů věnovaných prakticky všem z více než 100 produktů firmy Autodesk. Letošní ročník byl ve znamení prezentace produktových novinek a reálných přínosů cloud řešení. Naši čtenáři mohou a mohli díky zprávám od kolegů přítomných na AU sledovat příval informací a novinek téměř online, na našem firemním Twitteru, Facebooku a stránce Google+ (viz).

"Odpověď je venku" - téma úvodní přednášky přesvědčivého řečníka, technického ředitele Autodesku, Jeffa Kowalskiho. Cituje: "Negramotní 21.století nebudou ti co neumí číst a psát, ale ti co se neumí učit, odnaučovat a přeučovat." Většina nejlepších řešení problémů dnešního proměnlivého, nejednoznačného, komplikujícího a zrychlujícího se světa je venku, vně našeho obvyklého okruhu uvažování. Je potřeba se obracet na vnější nástroje, lidi, práci i poznání.

  • Nástroje - dnes lze zpracovávat objemy dat, které byly ještě nedávno nezpracovatelné (infinite computing, neomezená optimalizace, cloud, mobilní nástroje)- např. celý železniční koridor; lze rychle analyzovat desítky variant návrhu, podklady lze získat pomocí reality capture, ne překreslování; rychlé vyhledání a nakupování komponent; softwarové nástroje si lze pronajmout, není třeba je kupovat
  • Lidé - ti nejchytřejší už někde pracují, využijme je; využijme otevřená řešení, crowdsourcing, otevřené inovace s využitím externích týmů (např. 50% produktů Procter&Gamble je vyvíjeno ve spolupráci s externími lidmi), spolupráce je klíčová
  • Práce - firmy využívají nové směry a odvětví, např. inženýrská firma nabízí služby financování, je snazší spolupráce, propojení zdánlivě nesouvisejících oborů přináší inovace
  • Způsob myšlení - pohled na problém zvnějšku, z jiné perspektivy; generační rozdíl myšlení se projeví už po 6 letech, využijme proto mladou generaci (reverzní mentoring); reverzní inovace - vynucené zjednodušení a zlevnění výrobku pro třetí trhy přineslo úspěch i na hlavním trhu (příklad GE)

Příklady firem, které dělají věci jinak:

Aston Martin změnil způsob jak uvádí automobily na trh. Používá Autodesk Alias Automotive pro tvorbu 3D návrhu načrtntého v Autodesk SketchBook. Doladěný 3D model prototypu je oskenováním vrácen do Aliasu. Nový model Vanquish 2014 byl takto uveden na trh v rekordním čase

Porex je významný světový výrobce plastových výrobků, jejich produkty jsou všude kolem nás, od víček lahví až po panely na vesmírné stanici ISS. Denně vyrábí přes 30 milionů komponent. Pro správu výroby nasadila firma systém Autodesk PLM 360. Plná implementace přitom zabrala pouhé 4 měsíce.

Záznam celé úvodní přednášky najdete na AU keynote.

Produktové novinkyZ prozatím představených produktových novinek je asi nejdůležitější nový cloudový CAM: Autodesk CAM 360. CAM 360 je nezávislý na CAD formátu, obsahuje vestavěné CAD a CAE nástroje a prostředky pro spolupráci v reálném čase. Více na CAD Studio - CAM a CAM360. Samotný 3D modelář Fusion 360 (použitý v CAM360) se dočká dalších významných vylepšení.

Velké možnosti otvírá tzv. "computational design" (algoritmické navrhování) s využitím open-source nástroje Dynamo - dnes dostupný pro Revit a Inventor. Dynamo se nyní slučuje s generativním programovacím jazykem Autodesku - DesignScript.

"Spotřebitelské" produkty Autodesku, kutilské aplikace a mobilní nástroje, často související s 3D tiskem, byly vidět na každém kroku.

V další verzi cloud služeb Autodesk 360 bude integrován "Showcase 360" jako nástroj pro cloudový real-time rendering. BIM 360 Glue nyní podporuje i AutoCAD Civil 3D.

Rychle se rozvíjí oblast reality capture - snadné a přímé využití skenovaných mračen bodů v projektování i konstruování. Ukázka obrovského mračna bodů (skenovaný Las Vegas Strip) zpracovaného v Autodesk ReCap Pro a v InfraWorks 360 Pro:


A ještě jeden příklad nasazení úžasné aplikace Autodesk InfraWorks - Los Angeles: 3 miliony jednotlivých 3D budov, přístav, podzemní sítě, satelitní snímky - vše v jednom 3D modelu v InfraWorks. A tímto modelem jde v reálném čase procházet:


Jedna z mobilních aplikací, koncepční BIM modelář Autodesk FormIt (představený na loňské AU), je nově nabízen kromě mobilních platforem i pro prostředí web prohlížečů Chrome a Firefox. Nová verze umožňuje zajímavé souběžné modelování v reálném čase:


Několik zajímavých novinek bylo představeno i v oblasti hardware na doprovodné výstavě - například grafické karty nVidia, ultrabook workstation HP ZBook (certifikované výkonné notebooky), elektronická čtečka Pocketbook CAD Reader určená pro zobrazování CAD výkresů v terénu (s 13.3" e-ink obrazovkou Fina a rozlišením 1600x1200 bodů).


exhibition hall - další fotografie na Google+

A protože cloud je hlavním tématem AU i většiny novinek, na závěr některé zajímavé statistiky aktuálního využívání cloud služeb Autodesku:
26 milionů účtů, 5.6 milionů cloud renderingů, 14 milionů uživatelů AutoCADu 360, 142 tisíc simulačních úloh (SIM360), 10 tisíc uživatelů PLM360 s 60 tisíci pracovních prostorů a 5 miliony položek, měsíčně 15 tisíc uživatelů BIM360

Cloud tu není proto, že to je "in", ale proto, že reálně pomáhá lidem měnit a zlepšovat způsob práce. Pro zpracování "velkých" dat není jiná alternativa. Dnes nestojí otázka "jestli cloud", ale spíše jak rychle a na co všechno cloud využívat. Viz též nový Autodesk 360.

Co si asi myslí všichni ti úspěšní uživatelé prezentovaných cloud CAD řešení o skeptických "odpíračích" cloudu? Pravděpodobně na ně působí jako dávní bojovníci proti "železnému oři" nebo jako někdo kdo nedá dopustit na svůj fax.

Dnešní odpírači cloudu typicky vycházejí z těchto pozic:

  • konzervativnost (to jsou mi pořád nějaké novoty, doteď to fungovalo bez cloudu)
  • bezpečnost (NSA teď kašle na teroristy a jde po mých DWG výkresech)
  • neznalost (nepochopení principů, k čemu je mi "disk na internetu")
  • držení IT židle (cloud ohrozí mou pozici ve firmě nebo na trhu, živí mně prodej krabic software)

Faktem zůstává, že IT svět i svět navrhování se nyní mění, a ti kdo se nezmění s ním, budou mít konkurenční nevýhodu. K tomuto poznání ale každý může dojít svou vlastní rychlostí, kromě konkurenčního prostředí jej k rychlé změně nic nenutí.

Žádné komentáře:

Okomentovat