pátek 14. srpna 2015

Autodesk Inventor na platformě Citrix a s akcelerovanou grafikou? Proč ne?


Virtualizace aplikací a technologie jejich vystavení pro použití uživateli jak v intranetu tak v internetu je k dispozici již dlouho, nicméně z výkonnostních důvodů byla zatím vyhrazena spíše běžným kancelářským aplikacím.

Výrobci hardware a software již však začínají nabízet technologie umožňující i náročným aplikacím, jako je CAD (ale např. i hry) přidělit dostatečnou porci výkonu, a to zejména v grafické oblasti, která byla doteď vnímána jako jedno z hlavních omezení. Autodesk rovněž oficiálně podporuje provozování svých CAD aplikací na virtualizačních platformách, konkrétně na platformě Citrix XenApp resp. Citrix XenDesktop (existuje preferované partnerství mezi společnostmi Autodesk a Citrix). Seznam podporovaných aplikací a jejich systémové požadavky naleznete zde.

Technické předpoklady
Na straně CAD nástrojů Autodesku je vlastně jedinou podmínkou vlastnit běžnou síťovou licenci (NLM) - dřívější nutnost speciální Citrix licence již od verze 2014 neplatí (od roku 2018 je potřebná jen samostatná subscription licence). Na straně Citrix virtualizačního serveru je dnes klíčovou komponentou technologie HDX 3D Pro, která poskytuje aplikacím sadu grafických akceleračních technologií jako je Direct 3D (využíváno Inventorem), OpenGL nebo CUDA. Technologie dokáže nastavit profily přidělované jednotlivým uživatelům ve 3 úrovních tak, aby byl cenný grafický výkon dostupný přesně tam, kde je třeba. V nejvyšší, třetí úrovni, vhodné i pro náročné CAD aplikace, je poskytnut maximální grafický výkon, případně je umožněn přímý přístup ke grafické kartě. Tento profil také podporuje 3D myši často používané konstruktéry pro snadnější práci ve 3D. Po hardwarové stránce je klíčovou komponentou grafická karta využívající technologie nVidia Grid. Rozhodnutí jakou grafickou kartu z této řady zvolit, závisí na předpokládané zátěži a využití, přibližnou představu si můžete udělat z následující tabulky.


Přínosy a výhody
Jaké to má celé vlastně výhody a proč o této alternativě vůbec uvažovat?

  • Náklady na pořízení pracovních stanic - uživatel nemusí investovat do jednotek či desítek drahých pracovních stanic
  • Správa a údržba - interní či externí IT se nemusí věnovat správě a údržbě onoho hardware
  • Přístup odkudkoliv - CAD nástroje dostupné nejen ve firmě, ale odkudkoliv – lze umožnit konstruktérům pracovat z domova
  • Multiplatformní přístup – klientský přístup je umožněn nejen na platformě Windows, ale na všech platformách, pro které jsou k dispozici klienti pro Citrix XenApp (tablety Android či iOS, Linuxové či Apple počítače)

Umíme to
CAD Studio je ve spolupráci se sesterskou společností AutoCont připraveno zprovoznit tuto platformu u svých zákazníků.

Jak vypadá reálná uživatelská zkušenost můžete vidět na přiložených videích, ukázek Autodesk Inventoru – pro porovnání vždy tatáž úloha na standardní mobilní pracovní stanici a stejná úloha na virtualizovaném Inventoru:
Žádné komentáře:

Okomentovat