pondělí 25. listopadu 2019

Autodesk University 2019 - To lepší začíná tadyPod heslem "Better starts here" se v minulém týdnu konala v americkém Las Vegas tradiční výroční konference "Autodesk University 2019". Letošní ročník přilákal rekordních 12.000 účastníků z celého světa, což prý je maximem i pro tamní obří hotel Venetian. Samotný rozsah konference, stovky specializovaných seminářů a různých komunitních setkání, stravování a navigace takovéhoto množství účastníků představuje jistě náročnou logistickou operaci.Hlavní tématy letošní konference AU 2019 bylo propojení dat, data jako základ všech procesů, automatizace a cesty jak navrhovat a tvořit lepší výrobky, stavby nebo zábavní projekty - rychleji, levněji, s menším nároky na spotřebu materiálů, energie a životní prostředí. Nedílnou podmínkou pro tvorbu lepších projektů je trvalé vzdělávání - podle aktuálních studií mají technické znalosti poločas životnosti pouhých 4,5 roku.

Trend automatizace je nejlépe vidět na technologii generativního navrhování (generative design, GD). Již v roce 2015 společnost Airbus ušetřila díky této technologii 45 % hmotnosti kabinové přepážky. Nyní využívá GD i pro podstatně důležitější součást letadla - návrh křídla. Anebo pro optimalizaci rozvržení své nové montážní haly v Hamburku. Nástroje generativního navrhování v Autodesk Fusion 360 pomáhaly odlehčit ikonický VW Bus v elektrické remake verzi. Stejná technologie ve stavebnictví pomáhá navrhovat dispozice budov nebo developerských projektů - viz Project Refinery a stávající vizuální nástroj Dynamo.

Zejména v oblasti stavebnictví se projevuje další trend jak uspořit náklady a především i v USA stále nedostupnější pracovní sílu stavebních dělníků - využití výrobních postupů. Příkladem je firma Skystone a její stavba (výroba?) nejvyššího modulárního hotelu pro řetězec Marriott. Díky tovární výrobě kompletních modulů hotelových pokojů (včetně zařízení) se samotná výstavba ve stísněném prostoru newyorské ulice zjednodušila na prosté smontování, bez prachu a hluku, s minimálním počtem dělníků a s nižšími náklady. Změní se staveniště na výrobní závody skládající stavby na principu Lega?Autodesk na konferenci oznámil partnerství s Virgin Hyperloop One, společností vyvíjející nový typ dopravního prostředku s příslibem cestovních rychlostí přes 1000 km/h. Vývoj tohoto zařízení i jeho infrastruktury vyžaduje kooperativní konstrukční i projekční BIM nástroje.

Nové možnosti nabízí vývojářská platforma Autodesk Forge, včetně možnosti programově (Forge API) řídit virtuální AutoCAD, Inventor, Revit či 3ds Max v cloudu. Automatizace návrhu a konfigurací je tak ještě snazší a dostupnější.

Ale na konferenci můžete narazit i na jiné zajímavosti - např. poměrně překvapivě zde můžete najít třeba výběh pro živé psy (pro pohlazení), ale můžete narazit i na ty umělé...


Takhle poslouchal např. skenovací "pes" od Boston Dynamics na večerní Autodesk Blogger Party:


Významnou součástí konference Autodesk University je sbírání podnětů účastníků - uživatelů Autodesk produktů. Jsme rádi, že jsme zde s kolegy mohli tlumočit i některé podněty českých uživatelů.


Záznam otevírací přednášky konference AU 2019

Strojírenství


Jedna z prvních novinek oznámených na AU 2019 je spolupráce Autodesku s firmou ANSYS a přímá integrace modelů z aplikace Autodesk Fusion 360 do simulačního nástroje ANSYS Mechanical a tedy rozšíření FEA metod ve Fusion 360.


Aplikace Fusion 360 se týká i další zajímavá novinka - možnost vyzkoušet si funkce generativního navrhování do konce roku zcela zdarma. Využijte trial verzi Fusion 360, bezplatnou kutilskou verzi nebo vaši licenci ze sady Product Design & Manufacturing Collection pro vyzkoušení práce s "Generative Design". Viz Free Generative Design.

Rychlý rozvoj Fusion 360 nekončí - brzy bude obsahovat i kompletní funkce pro návrh elektroniky, včetně desek plošných spojů (PCB), tvorbu vnitřní lattice mřížky pro 3D tisk, řadu nových CAM funkcí pro řízení CNC strojů, vylepšené generativní navrhování, podstatně vylepšený převod 3D mesh modelů na objemové modely, cenové kalkulace výroby modulem aPriori a další (viz čas cca 44:00 v otevírací přednášce níže).

Ale ani konstrukční aplikace Autodesk Inventor nezůstává pozadu. Po nové verzi 2020.2 nás čekají další zajímavé novinky této aplikace - např. tmavé prostředí, optimalizace palet, ad. Poprvé Autodesk ukazuje veřejnou "cestovní mapu" dalšího vývoje této aplikace, která oslavila již 20 let vývoje - viz public roadmap.

Také uživatelé PDM aplikace Autodesk Vault se brzy dočkají zajímavých novinek, mj. funkce vyhledávání tvarově duplicitních součástí.

Záznam otevírací přednášky strojírenství

Stavebnictví


Propojení, společná, sdílená data mezi profesemi a po celou dobu života stavby - to je základem novinek v oblasti stavebnictví, AEC.


Hlavní představenou novinkou je Autodesk Construction Cloud™ - společná datová platforma kombinující softwarové nástroje, síť projektantů a stavařů, nástroje pro spolupráci a pokročilé nástroje pro analýzu dat. Základem Construction Cloudu je CDE platforma BIM 360, aplikace PlanGrid, Assemble, BuildingConnected a další nástroje pro navrhování (BIM, týmová spolupráce), plánování (koordinace, nabídky), výstavbu (správa, předávání, kvalita) a provozování (správa majetku) staveb. Více na construction.autodesk.com.


V rámci AU 2019 Autodesk uvedl aktualizaci nejpopulárnější BIM aplikace - Autodesk Revit 2020.2.

Řada zajímavých ukázek automatizace BIM projektování byla postavena na Refinery, nástroji pro generativní navrhování ve stavebních projektech.

Společnost Unity představila nástroj Reflect, doplněk Revitu pro snadnou tvorbu virtuální a rozšířené reality - AR a VR z BIM projektů v Autodesk Revitu.

Dva roky před ničivými požárem byla pařížská katedrála Notre Dame shodou okolností oskenována pomocí Autodesk ReCap do podrobného 3D mračna bodů. To je dnes klíčovým zdrojem dat pro tvorbu BIM modelu a rekonstrukci této historické stavby.

Záznam otevírací přednášky stavebnictví

Doprovodná výstava AU


Zajímavou součástí každé AU bývá doprovodná výstava, kde partneři a sponzoři konference představují své doplňkové produkty. Zde jsou některé ze zajímavých exponátů.

Tahle "3D tiskárnička" tiskne objekty z trvanlivé a pevné betonové hmoty. Třeba městský mobiliář nebo dům.Používáte některý konstrukční software Autodesk? Tenhle model vzdušné stavby a dva modely imaginárních zařízení už jste možná někde viděli...
Na výstavě jste si mohli prohlédnout kompletní výrobní linku založenou na Fusion 360 - od fréz a soustruhů po různé metody 3D tisku modelů z Fusion 360.


Prohlédnout jste si mohli elektrický VW Bus vylepšený o GD součásti.


Virgin Hyperloop One vystavoval prototyp "padu" - vozidla pro Hyperloop.


"Pes" Boston Dynamics má praktické využití pro 3D skenování obtížně dostupných prostorů staveb.


Mobilní, v tomto případě spíš "mobilní" AutoCAD:Závěr


Ze "zákulisních" informací a diskuzí s manažery jednotlivých oblastí v Autodesku. Hodně se sází na Learning – jak v oblasti propojení s CAD produktem (kontextová pomoc řízená AI), tak s uživatelským profilem (celoživotní vzdělávání, od životní fáze studenta po profesionála, propojení na kolegy).

Nedávné nepopulární odstavení podpory pro starší verze (v oboru celkem běžné, podobné u mobilů, Apple, Microsoft) umožnilo Autodesku vypnout celkem 8 starých, obtížně udržovatelných systémů.

Závěrečná party (sponzorovaná partnery konference: HP, DELL, Lenovo, ANSYS, Unity, nVidia, AWS) akce AU 2019 proběhla ve velkém stylu - uzavřená ulice včetně všech barů, pódií a "ruského kola" High Roller - jen pro účastníky AU. O tom, že to zřejmě ani pro poněkud ztřeštěný Las Vegas není zcela obvyklé, svědčí reportáž na místní zpravodajské stanici.Osobní poznámky:
- Když jedete na AU "do pouště", obvykle nečekáte, že jste si měli přibalit deštník.
- I ve virtuální realitě si můžete dát pivo.

Žádné komentáře:

Okomentovat