pátek 17. listopadu 2017

Autodesk University 2017 - technologické novinky

Druhý a třetí den konference Autodesk University (zahájení viz zde) přinesl kromě stovek seminářů a workshopů také keynote přednášky viceprezidentů Autodesku s řadou příkladů zajímavých projektů využívajících stávající návrhové technologie Autodesku a také několik překvapivých technologických a produktových novinek. Shrňme si to nejzajímavější, co AU přinesla pro jejích 10500 návštěvníků a potažmo i pro všechny uživatele produktů Autodesku.

Autodesk je v roli jakéhosi kopilota pro zákazníky, piloty - jeho úkolem odstraňovat překážky, pomáhat v hladším letu, centralizovat potřebné informace a data potřebná pro cestu k cíli. Právě data a interoperabilita jsou středem práce Autodesku – příklady: funkce AnyCAD v Inventoru a Fusion 360 nebo společná datová platforma BIM 360.

Nové nástroje umožňují zavádět nové postupy do konstrukční a stavební praxe - příklady využití virtuální reality (VR/MR) u výrobce pneumatik Bridgestone, nebo zajímavé ukázky použití interaktivního VR nad BIM modelem ve společnosti Skanska, nebo povodňové analýzy Paříže v Autodesk InfraWorks.

Co je podle návštěvníků AU nejdůležitější novou technologií 4. průmyslové revoluce? Hlasovací válce na obrázku jdou v pořadí: robotika - VR/AR (virt.realita) - IoT (internet věcí) - generativní navrhování - AI/strojové učení:CAD/BIM/GIS obecně


GIS a Esri

Na AU2017 byla oznámena spolupráce firem Autodesk a Esri. Jejím cílem je propojit data popisující „CO“ s daty popisujícími „KDE“ - BIM a GIS. O podrobnostech informujeme v článku Autodesk-Esri.


Dropbox

V cloudovém úložišti Dropbox je uloženo celkem 1.5 mld DWG souborů. Jen v minulém roce se uživatelé Dropboxu 48 milionkrát pokusili (samozřejmě neúspěšně) prohlédnout si uložený DWG soubor. Přímé prohlížení DWG a dalších CAD souborů dosud nabízela jen cloud úložiště Autodesk A360. Díky nové integraci Dropbox do AutoCADu je možné v AutoCADu přímo pracovat s DWG soubory uloženými v Dropbox úložišti a Dropbox bude navíc umět přímo prohlížet DWG soubory.

Integrace s Dropbox a dalšími cloudovými úložišti byla doplněna i do Autodesk BIM 360 - Google Drive, Box, Dropbox, OneDrive.

Forge

Platforma Autodesk Forge představuje stále se rozšiřující otevřenou cloudovou platformu pro přístup k CAD datům, jejich analýzu, zobrazení a sdílení. API rozhraní nabízí vývojářům efektivní nástroje pro práci s CAD a BIM daty na jakémkoliv operačním systému, včetně mobilních platforem. Sám Autodesk - slovy Microsoftu - "konzumuje vlastní psí žrádlo" a používá své Forge API pro vývoj funkcí vlastních nových aplikací v BIM 360 nebo na platformě Fusion.


Výrobní průmysl


Generativní navrhování

Funkce „generative design“ byla dosud k dispozici jen v technologickém preview projektu Autodesk Dreamcatcher a v aplikaci Autodesk NetFabb Ultimate - nyní bude formou preview dostupná i v Autodesk Fusion 360 Ultimate. Připomínáme, že generativní navrhování není jen nějaký optimalizátor stávajícího tvaru nebo funkce pro „mřížkování“ hmoty objemu. Algoritmus skutečně vymýšlí nové tvary typicky organického charakteru, vhodné pro aditivní výrobu. Strojově "vymyšlené" optimalizované organické tvary můžete následně analyzovat simulacemi, vyrábět 3D tiskem a opracovávat. Radikálně se mění to, co je možné vyvinout a vyrobit jako produkt.


Návštěvníci doprovodné výstavy na AU mohli obdivovat nejrychlejší motorku na světě, elektricky poháněný stroj, jehož zadní závěs byl "vytištěn" sintrováním z generativního návrhu.


Principy generativního navrhování ale nemusí zůstat omezeny na navrhování topologie (zde odlehčená kabinová přepážka pro Airbus). Struktura může popisovat např. cestu materiálu výrobní linkou. Jde jen o kritéria.AnyCAD

AnyCAD je typickým příkladem federalizace CAD dat. Umožňuje přímo pracovat s libovolným podporovaným formátem 3D CAD dat bez nutnosti jeho konverze. Technologie AnyCAD v Inventoru byla rozšířena o formát dat Fusion 360 a nově doplněna i do Fusion 360. Můžete tak libovolně mixovat modely z Inventoru, Fusion, Solidworks a dalších aplikací, včetně PCB dat elektroniky. Data přitom zůstávají asociativní - sestavy, výkresy, simulace, i CNC CAM data - jakákoliv změna provedená v jednom systému se tak okamžitě projeví všude, na celém modelu sestavy, v celém výrobním procesu.

Platforma Fusion

PIP - product innovation platform - kolem aplikace Fusion 360 se rozšiřuje o novou aplikaci, "Fusion Production". Využívá platformu Forge, pro rozšíření návrhových a výrobních dat až do fyzické výroby produktu - na dílnu. CAM postupy a strategie, NC kódy, připomínky a další komunikaci s dílnou, informace o vytížení obráběcích strojů, změny priority zakázek, speciální postupy, zpětná vazba od obráběčů - to vše můžete sdílet v reálném čase pomocí snadno použitelné webové nebo mobilní aplikace.

Samotný Fusion 360 se kromě podpory AnyCAD a doplnění funkce Autodesk Generative Design (AGD) nově rozšiřuje o možnost napojení do PDM aplikace Autodesk Vault, a to pomocí nástroje Desktop Connector.


Platforma Fusion nabízí moderní návrhové a výrobní nástroje připravené na dnešní i budoucí typy konfigurovatelé výroby "na stisk tlačítka".

Inventor

Autodesk Inventor Professional, jako vlajkový konstrukční nástroj a základ konstrukční a výrobní sady Autodesk Product Design & Manufacturing Collection, bude rozšířen o významnou novou funkci - nesting (optimalizaci rozložení 2D tvarů). Profesionální nesting bude doplněn formou modulu TruNEST for Inventor (Autodesk Nesting Utility). Oznámení sklidilo zasloužený potlesk publika.Cena a design už nebudou rozhodujícím parametrem úspěchu výrobku na trhu. Výrobek se stává službou. Hezkým příkladem je výrobek společnosti Dór využívající internet věcí. Jde o čidlo sledující vstupy zákazníků do provozovny. Získaná data pak koreluje s počasím, sportovními a kulturními událostmi v okolí a umožňuje uživateli lépe plánovat a kvalifikovaněji se rozhodovat (např. restaurace).

Během následujících 20 let bude 47% procent činností ve výrobě automatizováno - podobně jako se stalo před lety v tiskařském průmyslu. Zanikne tak řada pracovních pozic, ale zároveň vznikne podstatně vyšší počet zcela nových činností a pracovních pozicStavební průmysl


Stavebnictví přebírá některé postupy a zkušenosti automatizace a produktivity z výrobního průmyslu. Jde ale o podstatně roztříštěnější obor. "Propojený BIM" je odpovědí na potřebu propojení dat, procesů a týmů v jednotlivých profesích oboru stavebnictví.

Příklady BIM projektů:
Grand Paris Express - 200 km železnic, celkem 68 železničních stanic, 90% trasy pod zemí. BIM technologie jsou využívány od začátku do konce projektu, na němž spolupracuje 37 firem produkujících BIM modely horizontální i vertikální infrastruktury, z aplikací Autodesk Revit a AutoCAD Civil 3D.

Stavba "Museum of the Future" (muzeum budoucnosti) v Dubaji, nedávný vítěz soutěže AEC Excellence. BIM 360 a nástroje BIM pomohly splnit nároky LEED, zajistily o 65% méně chyb koordinace. Pro konstrukci budovy bylo využito generativní navrhování - vy definujete požadovaný výsledek, počítač vymyslí možné postupy, vy si vyberete jeden z nich.


BIM 360 - common data platform

Autodesk představil nový, sjednocený BIM 360 - to je nyní jedna aplikace, založená na technologiích Forge, s otevřeným API rozhraním. Je to otevřená platforma pro kohokoliv, kdo čerpá, upravuje nebo doplňuje BIM data - od rozpočtářů až po BZP. Společná datová platforma snižuje rizika problémů/kolizí na stavbě - poskytuje přístup celé stavby na jedna centralizovaná data, snazší management, propojení týmů a procesů, protokolování událostí a změn, jasné zodpovědnosti. Díky cloudovým technologiím je snadné využití na mobilních zařízeních přímo na staveništi - a každý problém a komentář je ihned připojen do kontextu stavby. Nad daty je možné využít analytické nástroje, nebo nástroje strojového učení (Project IQ, předcházení problémům).

Společná multioborová datová "sběrnice" BIM 360 propojující data, procesy a lidi vychází z "Projektu QUANTUM", o kterém jsme vás informovali v příspěvku z loňské AU 2016.Kromě Revitu nabídne nový BIM 360 i napojení na další projekční aplikace - na AutoCAD, Civil 3D, Plant 3D, InfraWorks.


Nová generace BIM 360 je nyní dostupná pro každého formou veřejného technology preview - BIM 360 design collaboration.BIM 360 Connect and Construct Exchange

BIM 360 propojuje roztříštěné pracovní postupy přípravy staveb, prefabrikace, realizace, instalace a správy nemovitosti. Platforma Autodesk Connect a Construct Exchange přidává hodnotu pro každou z těchto fází výstavby s úvodní skupinou více než 50 integračních partnerů BIM 360, z nichž více než 40 je již nyní k dispozici v nabídce aplikace.Collaboration for Revit

Aplikaci Collaboration for Revit (C4R, "cloudový BIM server") využívají v současné době uživatelé ze 144 zemí, mají zde uloženo 10.000 projektů, 100.000 modelů, provádí 1.6 mil. aktualizací měsíčně. Takto probíhají celosvětové přesuny dat mezinárodně spolupracujících týmů:


Autodesk oznámil novou generaci Collaboration for Revit. Ta bude součástí cloudového BIM 360 a bude nabízet agregovaný pohled na aktuální stav projektu, již bez nutnosti uploadů a aktualizací BIM modelů. Nabídne celkový pohled na aktuální stav kompletního BIM modelu, s izolovatelnými profesemi. Vše běží na společné datové platformě BIM 360. Díky napojení i dalších projekčních aplikací tak nabídne multidisciplinární BIM - nakonec každý projekt budovy má i staveniště.

Další trendy
Generativní navrhování pomáhá optimalizovat projekční práce. Holandská firma Van Wijnen pomocí něj například optimalizovala parametry (oslunění, přístupy, ceny, plochy, okolí, výhled) a rozmístění rodinných domů developerského projektu.


Otázka bezpečnosti na stavbách je stále důležitější a rizikovější. Data a fotografie v BIM 360 lze využít na strojové vyhodnocení případů potenciálního narušení bezpečnosti a sledování pohybu lidí na stavbě. Díky datům z čidel IoT lze sledovat polohu a pohyb v v reálném čase, kontrolovat délku expozice v nebezpečném prostředí, předcházet kolizím s pohybem stavebního materiálu a strojů nebo plánovat cesty evakuace.Dochází k industrializaci stavebnictví (konvergence) - převzetí postupů produktivity a dalších metod z oboru strojírenství. I stavby mají opakovaný obsah - to dosud není efektivně využíváno - modulárnost, knihovny opakovaných podsestav, jejich vyrobitelnost prefabrikací, sledování dodávek pomocí QR kódů, ad. Metody DfMA a hromadné přizpůsobitelnosti, JIT výstavba, stavební roboti - to vše může pomoci zvýšit produktivitu a snížit náklady stavební výroby podobně jako ve strojírenství.
Další informace též na www.cadstudio.cz/au2017
Záznamy hlavních přednášek najdete na AU Online
O nové platformě BIM 360 píšeme na blogu NaZdi
O spolupráci s Esri (BIM-GIS) píšeme na blogu blogu GISfórum

S případnými dotazy na zmíněné produkty a technologie nebo na další materiály z Autodesk University se prosím obraťte na CAD Studio.

Žádné komentáře:

Okomentovat