středa 1. února 2012

Sbohem Visty

Poté co Autodesk oznámil ukončení podpory Windows Vista pro novou řadu 2013 (pozor, nikoliv 2012), usoudil jsem, že je pomalu čas rozloučit se s mou letitou instalací Windows Vista 64 a přejít upgradem na standardní Windows 7 64-bit. Je to nutné už i vzhledem k probíhajícím beta testům lokalizovaných aplikací řady 2013.

Pokud máte - jako já - systém zahmyzený desítkami používaných aplikací (v mém případě hlavně různé verze CAD aplikací Autodesku a doprovodné nástroje), určitě se vám nechce do jejich jednotlivých reinstalací. Proto nepřichází v úvahu čistá reinstalace systému a zvítězí i u vás varianta "in-place" upgrade na Win7 - tedy upgrade "za pochodu", se zachováním instalací i nastavení z původního operačního systému Vista.

Zde je několik čerstvých zkušeností z takovéhoto upgrade. Celý proces je velmi jednoduchý. Z instalačního DVD "Windows 7 Enterprise CZ 64 SP1" spustíte program SETUP.EXE (standardně, z Windows Vista), zvolíte typ instalace (na místě) a pak už jen čekáte. Tedy, čekáte hodně. Předem jsem počítal odhadem tak se dvěma hodinami, přeci jen moje stanice xw4600 je sice Quad-Core 2 a HP, ale už není nejmladší. Ale to čekání se poněkud protáhlo - celý proces upgrade nakonec trval 7 hodin! Uff. Doporučuji upgrade provést přes noc - po úvodních dotazech už se proces na nic neptá, restartuje si sám podle potřeby a aspoň vás nebudou znervózňovat několikeré stavy zdánlivého "zaseknutí". Stavy jako "20% hotovo a "40% hotovo" a "72% hotovo" visí na obrazovce třeba několik desítek minut. Nevzdávejte to. A když už se sápete po tlačítku Reset (i to je celkem bezpečné, upgrade se údajně vrátí zpět na stav "Vista"), vydržte a opravdu to nevzdávejte. Tenhle upgrade je prostě pomalý.


Výsledkem oněch 7 hodin usilovné práce je naprosto stejně vypadající a fungující systém Windows 7 (viz obrázek), všechny aplikace běží, síť síťuje, tiskárny tisknou, uživatelská nastavení jsou zachována, ikonky na ploše jsou na svých místech, dokonce zbylo více místa na disku (asi smazané staré body obnovení). Jen pozor, u lokálních licencí Autodesk může dojít k deaktivaci licence (chyba 5.2.2) - dá se snadno napravit online aktivací, nebo e-mailem do továrny, nebo e-mailem na CAD Studio.

Musím uznat, že subjektivně se mi zdá nový systém po upgradu o dost svižnější, ale nepřeceňuji to - každý OS je těsně po instalaci svižnější a až postupně jeho výkon degeneruje...

Žádné komentáře:

Okomentovat