čtvrtek 19. listopadu 2020

Novinky z Autodesk University 2020

Ne, tentokrát se konference Autodesk University ze zřejmých důvodů nekoná v americkém Las Vegas. Autodesk University 2020 letos probíhá, podobně jako řada jiných tradičních událostí, čistě virtuálně, online. Zato ve velkém stylu. Už i dřívější fyzická podoba této konference byla obří, např. vloni se jí zúčastnilo přes 12.000 účastníků. Letos ale její bezplatná online podoba přilákala dokonce přes 100.000(!) registrovaných účastníků ze 190 zemí světa, včetně několika set zájemců z Česka a Slovenska. Ti si mohou vybrat z více než 750 workshopů zaměřených na jednotlivé produkty Autodesku a na související pracovní a obchodní postupy.

Ředitel Autodesku, Andrew Anagnost, poukázal v úvodní přednášce na změny, se kterými se celý svět potýká v roce 2020. Pandemie akceleruje digitální tranformaci, nutí všechny k silnější digitalizaci, k automatizaci navrhování, k optimalizaci procesů a dodavatelských řetězců, k jejich větší odolnosti a distribuovanosti, ke vzdálené spolupráci a koordinaci týmů, ke konvergenci navrhování a výroby. K opětnému zamyšlení nad tím, co a jak je možné vyrobit, postavit, navrhnout. 2020 je rokem změn.

V následných oborových přednáškách a ve specializovaných workshopech prvního dne konference byla oznámena řada produktových novinek a technologických směrů, kam se bude ubírat vývoj odvětví a samozřejmě tím i produktů Autodesku. Řada z nich se týká tzv. "digitálních dvojčat" (digital twins) umožňujících spravovat, tvořit, analyzovat a rozvíjet reálné výrobky a stavby s využitím co nejvěrnějších datových modelů (nejen geometrických). Data, integrovaná, propojená, snadno a přehledně přístupná data na jednotné platformě jsou stále významnějším a cennějším aktivem pro všechny firmy a jejich procesy. Méně a méně záleží na konkrétním formátu dat a diskusích kolem různých konvertorů.


Stavebnictví, BIM

Autodesk kupuje norskou firmu Spacemaker - GD, AI - budoucnost projektování, pro architekty, developery a urbanisty - rychlá tvorba a vyhodnocení optimálních variant (světlo/oslunění, vítr, hluk, výhled); GD, strojové učení, AI, - nenahrazuje člověka, pomáhá automatizovat náročné kroky, ušetří náklady, optimalizuje výnosy developerských projektů.

Autodesk představil novou generaci BIM cloud služeb. Vedle projekčního cloudu BIM 360 má Autodesk založené své produkty pro stavebnictví na tzv. Construction Cloudu. Tyto cloudové služby nyní konvergují do Construction Cloudu nové generace, se společným přístupem a s rozšířenými funkčními možnostmi, včetně desítek rozšiřujících aplikací od nezávislých vývojářů. Na sjednoceném "stavebním" cloudu jsou postavené nové produkty:

 • Autodesk DOCS je nástupce BIM 360 Docs, s přístupem i na Construction Cloud. Tato aplikace bude začátkem roku 2021 k dispozici předplatitelům projekční BIM sady Autodesk AEC Collection, a to včetně licencování BYOL (bring-your-own-license) pro práci na cizích projektech. Do BIM 360 Docs přibude v lednu certifikace ISO 19650 (brzy i do DOCS) a brzy i Navisworks integrace.
 • BIM Collaborate Pro - vychází z BIM 360 Design (bude auto-upgrade z BIM 360 Design), obsahuje Civil3D/Plant3D Collaboration, koordinaci modelů, automatickou detekci kolizí.
 • BIM Collaborate - levnější verze určená pro netvůrčí spolupracovníky a manažery, nabízí i mobilní přístup.

Současné produkty řady Construction Cloud byly prozatím určeny zejména pro americké a velké stavební firmy. Nyní se tato řada rozšiřuje o 3 nové produkty, všechny postavené na Autodesk DOCS (beta verze již k dispozici):

 • Autodesk BUILD - kombinuje BIM360 + PlanGrid, pro sledování průběhu výstavby projektu, změn, RFI, závad, nákladů, pro mobilní přístup k projektům,
 • Autodesk QUANTIFY - výkaz výměr nad cloud daty, kombinace 2D a 3D,
 • Autodesk BIM COLLABORATE - viz výše, přístup k projektovým datům, revizím a časové ose výstavby

Dnes byl uveden nový plug-in Autodesk Docs Extension for AutoCAD, který umožňuje uživatelům publikovat CAD výkresy ve formě PDF přímo z AutoCADu do Autodesk Docs nebo BIM 360. Nedávno v Autodesku přibylo 400 nových vývojářů nástrojů BIM cloudu.

Byl oznámen nový produkt - Autodesk Tandem (dříve: Constructwin) - umožňuje vytvářet digitální dvojče v oblasti BIM - viz Autodesk Tandem - kombinuje datové zdroje BIM dat, naměřená data z čidel IoT, data z průběhu výstavby, atd. - všechna data o budově tak máte pohromadě a s vizuálním propojením na 3D model. Tandem je určen zejména pro vlastníky a provozovatele budovy. Pro specializovanější propojení BIM a IoT dat je určen Forge nástroj Dasher. Beta Tandemu bude brzy k dispozici.

Autodesk tradičně klade důraz na otevřená data. Jeho formát DXF je dlouho uznávaným otevřeným standardem pro výměnu 2D CAD dat. Spoluzaložil sdružení buildingSmart vyvíjející otevřený BIM formát IFC. Nyní se Autodesk stal členem Open Design Alliance (ODA) akcelerující další vývoj IFC. Revit je první aplikace certifikovaná pro IFC4-export v oborech architecture + structure, brzy přibude i MEP certifikace. Autodesk je zakládajícím členem Digital Twin Consortium.

Široké možnosti datové komunikace nabízí cloudová platforma Autodesk Forge. Například společnost Schneider Electric ji využívá pro nástroj pomáhající elektroprojektantům zařadit BIM do jejich pracovních postupů. K očekávaným funkcím patří mapování rozložení zátěže, vyrovnávání výkonu, volba výkonu zařízení a tvorba liniových schémat. Do nástrojů platformy Forge brzy přibude vedle AutoCADu, Revitu, Inventoru a 3ds Max i cloudové jádro Civil 3D.

Forge je rovněž základem populární aplikace AutoCAD web app (zdarma v rámci AutoCAD subscription). Ta umožňuje přímo z web prohlížeče prohlížet a editovat DWG výkresy synchronizované z desktop verzí. Autodesk nyní oznámil lokalizaci webového AutoCADu do všech jazyků jako je desktop verze, tedy včetně češtiny.

Byl oznámen nový doplněk pro Civil 3D v rámci AEC Collection - Grading Optimization (dříve: Project Groundforce) - pro optimalizaci svahování.

Významnou aktualizaci oznámil Plex.Earth, řecký vývojář známý i zákazníkům CAD Studia (které je autorem české lokalizace). Jeho plug-in pro letecké a satelitní mapy a terénní data - Plex.Earth Tools 5.0 rozšiřuje paletu datových zdrojů z pouhého Google Earth na snímky předních poskytovatelů jako jsou Airbus, Maxar, Nearmap a Hexagon.

Společnost BDP. prezentovala na AU2020 svůj Project Nightingale - urgentní přestavbu londýnského výstavního centra ExCeL Center na nemocnici pro COVID pacienty. Pomocí BIM technologií a Revitu připravili prvních 500 lůžek za pouhých 9 dnů. Navíc připravili manuál pro výstavbu dalších podobných nemocnic. Podobný, mediálně známější, projekt v Číně na začátkou pandemie byl rovněž připravován v Revitu a Civilu 3D a zaznamenal úspěch ve výstavbě nouzové nemocnice s 1000 lůžky za pouhých 10 dnů.

Otevřená beta verze platformy Nvidia Omniverse představila možnost virtuální spolupráce využívající technologii Nvidia RTX pro práci s návrhovými nástroji Autodesk - např. architekt s Autodesk Revitem se může virtuálně potkávat uvnitř 3D modelu s interiérovým návrhářem pracujícím v Autodesk 3ds Max nebo Autodesk Maya.


Strojírenství a výroba

Velká část prezentovaných produktových novinek se letos točila kolem populární CAD/CAM/CAE/EDA aplikace Autodesk Fusion 360 (více na porátu F360.cz). Fusion 360 používá už 645.000 uživatelů měsíčně. Nezapomíná se ale ani na vývoj Inventoru, Factory Design a PDM aplikace Vault. Autodesk Vault ve světě spravuje již přes 1.5 miliardy dokumentů a má statisíce uživatelů v konstrukčních a výrobních firmách.

Nový nástroj Vault Connect umožňuje bezpečně propojit PDM data ve vnitrofiremních sítích. Je využíván jednak pro nový mobilní Vault klient, jednak na propojení Fusion 360 s PDM daty. Díky partnerství Autodesku s Rockwell Automation lze nyní ve Factory Design využívat simulační nástroje, využívat virtuální emulace práce výrobní linky.

Nejdůležitější novinky ve Fusion 360 alespoň bodově (podrobněji viz Fusion 360 Extensions a postupně na našem blogu):

 • víceuživatelská souběžná spolupráce na modelu, barevné avatary členů týmu (v browseru a v datovém panelu)
 • funkce simulace chlazení elektroniky
 • generativní navrhování - nástroj fluid solver, GD i pro proudění
 • všechny simulace propojitelné s ANSYS Workbench
 • Moldflow solver - Injection Molding Extension
 • nová Manage Extension, správa produktových dat, změnová řízení, release management, přiřazení čísla součástí, vazba na PLM systém Fusion Lifecycle (nastavení celého "PDM" za pár vteřin)
 • nová Nesting and Fabrication Extension pro skládání tvarových dílů (plechy, ad.)
 • nová Additive Simulation Extension
 • Machining Extension pro pokročilé obrábění, feature-based machining - automatické přizpůsobení strategie, možnost simulace stroje při obrábění - digitální dvojče
 • pokročilé postprocesory pro stroje Haas
Fusion - nesting

Autodesk Fusion 360 stále častěji nahrazuje zastaralá CAD řešení nebo je snadno doplňuje o funkce používané na "poslední míli" - tedy přípravu výroby resp. CAM - rozumí totiž všem typům 3D CAD formátů, snadno se ovládá a je v češtině.

Ve Fusion 360 nyní lze simulovat obrábění včetně konkrétního stroje - digitální dvojče pro CAM:

Digitální dvojče nemusí vždy vzniknout jen v CADu či CAMu, zdrojem může být i např. mračno bodů získané z 3D scanneru + 3D model. Výsledek zpracovaný do podoby VR v softwaru UNITY si můžete prohlédnout v cloud ukázkách (spouštějte v Chrome): Továrna (Plant Facility) - LA průlet dronem.

Francouzský výrobce a prodejce sportovního a rekreačního vybavení Decathlon vyrábí více než 3000 výrobků. Patří k inovátorům hledajícím nové technologie a cesty k výrobě lehčích, pevnějších, ekologičtějších a cenově dostupnějších výrobků, přizpůsobitelných konkrétnímu zákazníkovi. V nejnovějším projektu "vision" zkoumá možnosti nových návrhových a výrobních postupů pro produkci závodních jízdních kol, která by byla tištěna na 3D tiskárnách z hliníkového materiálu přesně podle požadavku konkrétního zákazníka. Viz podrobnosti.

Společnost Hyundai, resp. její New Horizons Studio, využívá generativní navrhování pro konstrukci nového typu vozidla Elevate, vozidla, které pojem "terénní" posouvá na vyšší úroveň - v obtížném terénu může chůzí překračovat obtížné překážky a pomáhat tak například záchranným týmům.

Hyundai car

Multimédia

K významným změnám dochází i v oboru médií a zábavy. Zatímco jedna jeho část, natáčení filmů, se prakticky zastavila, oblast zábavy zaznamenává nevídaný boom. Streaming, vývoj nových her, herního obsahu - to vše je velmi žádané v době, kdy velká část obyvatelstva je nucena zabavit se doma.

Pro podporu vzdálené výměny otevřených dat připravil Autodesk podporu výměnného formátu USD v aplikacích Maya a 3ds Max. Další aktualizace se dočkal nástroj Bifrost pro Maya.

Shotgun

Novinkou jsou nástroje pro generativní plánování pracovních postupů a zdrojů - zejména pro filmový VFX průmysl - v týmovém cloudovém nástroji Autodesk Shotgun, s využitím prvků strojového učení (AI + ML), je možné i propojení s Adobe Premiere Pro. Podobný nástroj by se možná hodil i pro BIM cloud.


Závěrem

V rámci AU2020 byli vyhlášeni vítězové celosvětové soutěže Autodesk Excellence Awards 2020. Vítězné projekty v oblastech Stavebnictví a architektura, Strojírenská konstrukce a výroba, a Média a zábava si můžete prohlédnout na stránce fom.autodesk.com.

V oboru CAD a vývoje softwaru rovněž není příliš obyklé, aby výrobce otevřeně publikoval budoucí funkce svých produktů. Autodesk dává k dispozici cestovní mapy řady svých produktů - viz cestovní mapy (doplněné odkazy). Nově teď publikoval rovněž roadmapu budoucích funkcí systému pro správu uživatelských účtů a licencí - Autodesk Account.

PS: zákulisní informace - pokud to Covid dovolí, bude se příští ročník AU2021 konat v Dallasu

Pokud máte zájem o podrobnější informace k produktům a technologiím společnosti Autodesk, rádi s vámi probereme možnosti a směry rozvoje v oborech CAD/CAM, PDM/PLM, BIM a Media - obraťte se na specialisty společnosti CAD Studio, Platinum partnera Autodesku nebo sledujte CADforum.cz či naše kanály na sociálních sítích (viz).

Žádné komentáře:

Okomentovat