pátek 18. listopadu 2016

Novinky z Autodesk University 2016 - budoucnost tvorby věcí


Podobně jako v předchozích ročnících, nechyběli ani na letošní Autodesk University zpravodajové z CAD Studia. Proto jsme mohli opět informovat živě o aktuálních novinkách z probíhajícího 24. ročníku konference "Autodesk University 2016" (15.-17. 11. 2016). Akce nabízející více než 800 přednášek a workshopů přiláká každoročně do Las Vegas více než 10.000 uživatelů produktů Autodesku z celého světa. Dalších cca 15.000 uživatelů se účastní tzv. "Extension" konferencí konaných letos na 15 místech po celém světě. Aktuality zprostředkované účastníky z CAD Studia můžete sledovat na cadstudio.cz/au2016 nebo na Twitter účtu CAD Studia.

Jsme v Las Vegas, městě heren a nočních klubů, takže se nejprve pokochejte kinetickým lustrem navrženým v AutoCADu (noční klub Omnia v Las Vegas):


Záznam úvodní keynote přednášky konference můžete shlédnout na naší stránce AU2016. CTO Autodesku, Jeff Kowalski, v ní připomněl mohutný technologický vývoj, který prožíváme. V jeho důsledku se otevírají nové příležitosti a stroj, počítač, přestává být omezujícím faktorem kreativity, filtrem, kterým musí naše nejlepší nápady projít. Stroje jsou schopny se učit, jinak než člověk. Zatímco v roce 1952 počítač porazil člověka v jednoduchých piškvorkách 3x3, v roce 1977 porazil velmistra v šachu, v roce 2016 už lidského mistra porazil v nejsložitější deskové hře, Go. Za jedinou generaci člověka. Inspirace už nemusí přicházet jen z naší strany obrazovky...


Generativní navrhování využívá učení a strojovou inteligenci pro "vymýšlení" tvaru navrhovaných součástí strojů nebo rozmístění kanceláří v budově. Může rovněž pomoci navrhnout vnitřní strukuru materiálu a optimalizovat tak jeho hmotnost a cenu - např. nepravidelná voštinová struktura je podobná struktuře kosti. Budoucnost tvorby věcí už nastala.


16letá Anna Nixon, vedoucí studentského týmu navrhujícím roboty, připomněla, že mladá generace vyrostla na technologiích, používá je přirozeně a vyzvala ve své přednášce Autodesk, aby vytvářel jednoduše použitelné návrhové nástroje, snadno použitelné v týmu.

Carl Bass, ředitel Autodesku, ve své prezentaci zdůraznil probíhající změnu - Autodesk už nevytváří návrhové nástroje pro jednotlivce, vyvíjí nástroje pro týmy. Role týmu a nových technologií ilustruje porovnání výměny gum při zastávce v boxech při závodech F1 - rok 1950 vs. dnešek:


Na příkladu automobilového průmylu ilustroval, že se průmysl někdy kompletně změní a klade zcela odlišné nároky - na vývoj, na distribuci, na potřeby zákazníků a služby. Upozornil také na to jak technologie představované na AU někdy zní jako science-fiction a přitom se velmi často po pár letech ukáže, že začaly být běžně používané.

V prezentacích produktových novinek Amar Hanspal a další řečníci rozdělili vývoj na stávající hlavní produkty a nové technologie. Jen za letošek došlo k významému vývoji u většiny stávajících produktů - Revit má nové funkce pro převod skenovaných dat na BIM, nabízí zlepšený výkon na velkých projektech, zahrnuje Dynamo pro výpočetní modelování, má funkce pro výrobu prefabrikátů; Inventor nabízí generátor tvarů, podporuje další formáty a nástroje pro sdílení modelů; Civil 3D má nové metody zobrazení koridorů a nástroje pro BIM spolupráci; AutoCAD umí převádět PDF na editovatelné entity, umí sdílet návrhy online. Aplikace nabízejí snazší datovou spolupráci, mají řadu připojených cloudových služeb - pro rendering, sdílení, týmovou spolupráci, mobilní přístup.

Nové produkty Autodesku vycházejí z nových technologií. Například na konferenci představený laserový skener Leica BLK360 vyvíjený spolu s Autodeskem kombinuje snadno přenosné zařízení (1kg) s možnostmi mobilní aplikace Autodesk ReCap 360. Celý skenovací proces se řídí z tabletu a výsledné mračno bodů s panoramatickou fotografií je přes cloud ihned dostupné pro CAD a BIM aplikace. Vice o tomto "iPhone laserového skenování" viz blog NaZdi.


Autodesk LIVE je další aplikace využívající moderní technologie. Umožňuje interaktivní zažití modelu, jeho sdílení s klienty. Podporuje virtuální realitu nad BIM projekty - na rozdíl od jiných VR řešení je zde virtuální realita dostupná na pouhé dvě kliknutí: volba scény a volba VR zařízení.

Autodesk Fusion Lifecycle (dříve PLM 360) je nová generace cloud PLM, a nejen PLM.

Dreamcatcher pro generativní navrhování bude jako komerční produkt k dispozici na začátku roku 2017.


Autodesk InfraWorks 360 se rozvíjí směrem k navrhování projektů liniových staveb a infrastruktury - např. klopení silnice:


Jedním z cílů vývoje Autodesku je zjednodušit správu a používání aplikací a usnadnit spolupráci mezi nimi. Například zatím komplikované aktualizace software budou řešeny formou web služby. Podobně jako na mobilech se aktualizace postará o instalaci, přenesení nastavení, o správu uživatelů. Část funkčnosti už vidíme dnes v Desktop App.

Další generace aplikací bude nativní v cloudu (nejen využívat cloud), to může redefinovat způsob, jakým jsou věci navrhovány a sdíleny. Týmová spolupráce je čím dál důležitější - u složitějších výrobků a staveb jsou potřebné týmy specialistů, rozhodnutí mají širší souvislosti a je třeba je přijímat rychleji, bez komplikací se sdílením dat. Většina členů týmu dnes používá odlišné, specializované nástroje - data jsou tak rozptýlená (datové formáty, databáze, hard disky...) a obtížně předávatelná. Jak lépe spolupracovat?

Vizí Autodesku jsou aplikace, které se automaticky ("automagicky") rekonfigurují na práci, kterou děláte. Integrované cloudové aplikace využívající společné prostředí - Common Data Environment - pro sdílení dat a spolupráci. Můžete zapomenout na složité požadavky na konfiguraci hardware, vlastně můžete zapomenout na celý hardware - aplikace poběží v jakémkoliv prostředí.

Příklady takovýchto aplikací nabízejících jednotné prostředí pro daný obor jsou Fusion 360 (konstrukce), BIM 360 (projektování, stavby) a Shotgun (média).

Fusion 360

Příkladem využití Autodesk Fusion 360 pro tým nového typu - kompletní automobilku skládající se z pouhých 12 lidí - je projekt speciálu BAC Mono. Fusion 360 zde zachytí celý proces návrhu, od konceptu po týmovou spolupráci, s jednoduchým ovládáním, ale vysokým výkonem, se simulačními i výrobními nástroji. I díky tomu mohl být supersport BAC Mono vyroben nejmodernějšími technologiemi a optimalizován pro maximální výkon.


Chystané novinky Fusion 360 zahrnují elektronické návrhy, generativní design, plechové díly, pokročilé simulace, varianty návrhu a nezávislost na hardwarové platformě (Fusion 360 ve web browseru). Více o novinkách Fusion 360 viz blog Budoucnost Fusion 360.
Shotgun

Autodesk Shotgun je nástroj pro společnosti ve filmovém, reklamním a herním průmyslu. Pokrývá 3 oblasti:
  • správa produkce - komunikace, manažerské informace, bez obtěžování kreativních lidí tabulkami
  • integrace tvůrčích aplikací - informace uvnitř aplikace (i non-Autodesk), maximalizace kreativního času
  • review, ověření, schvalování - pro editory, časová linie scén a záběrů, verzování - iterativní proces
Aplikace nabízí mobilní přístup a umožňuje snadné prezentace zákazníkům, kdekoliv na světě.


Aplikaci využívají studia jako Sony Pictures nebo Warner Bros.

BIM 360

Základní platformou pro oblast stavebnictví bude BIM 360. Stavby, to je dnes převážně analogový proces. Každá stavební buňka nebo přívěs na světě skrývá obrovské množství důležitých dat a jen málo z nich je digitálních. Důsledkem jsou obtížně komunikované změny - směrem ze stavby i na stavbu. Zdrojů informací jsou přitom desítky a stovky, a chyby stojí peníze. Jak raději spravovat organizovaná data? Odpovědí je opět Common Data Environment a například aplikace BIM 360 Docs. Na jednom místě spolehlivě spravuje a propojuje jakýkoliv typ dokumentu - 2D a 3D CAD data, papírové výkresy, fotografie, tabulky, online i offline.


Prostředí BIM 360 nabízí i další aplikace - BIM 360 Glue, Field, Plan, Layout, Team... pro jednotlivé aspekty celého životního cyklu stavby. BIM 360 je používán už více než 100 největšími stavebními firmami na světě. Nabízí i mobilní přístup - mobilní aplikace je nejen pro iOS, ale nyní i pro Android. Nově rovněž nabídne podporu poptávek a předávacích listů.


Do společného prostředí Common Data Environment se v BIM 360 brzy zapojí i nástroj Collaboration for Revit.

To co nabízí virtuální asistentka Siri bude brzy nabízeno pro manažery staveb v aplikaci "Project IQ". Virtuální asistent sám rozpozná z uložených dat možná rizika a upozorní na ně. Tato "risk assesment" aplikace je dostupná v beta verzi.


Vizí budoucnosti BIM 360 jsou všechny informace na jednom místě, přístupné přes uživatelské prostředí s různými pracovními prostory umožňujícími vhled na tato data v různé perspektivě podle oboru, umožňující sledovat vývoj verze dokumentů v čase.

BIM nástroje Autodesku pomohly na velkém projektu Salt Lake City terminal - 1.8 mil. m2, spolupráce 15 projekčních kanceláří na 4 kontinentech, 447 členů týmu.

Project QUANTUM

Project Quantum integruje návrhová, projekční, konstrukční a výrobní data a další aplikace do multidisciplinárního společného prostředí Common Data Environment. Umožní zapojit rodinu webových a mobilních pracovních prostorů (aplikací) do společné komunikační sběrnice. Podstatně tak usnadní týmovou koordinaci projektů.


Žádná ze zapojených aplikací nebude vlastnit data. Všechna data budou uložena v cloudu a jednotlivé aplikace k nim budou přistupovat - k potřebným částem. Koordinace v reálném čase a možnost vytvářet vlastni workflow (jako v Dynamu). Quantum je již nasazen pro Revit, FormIt a další aplikace. Umožňuje snadné/okamžité sdílení aktuálních dat.


Quantum je platforma nikoliv konkrétní produkt - podobně jako je Autodesk Fusion platformou např. pro Fusion 360.

Společnou platformou pro všechny cloudové aplikace Autodesku označované "Future of Making Things" (FoMT) je FORGE. Platforma FORGE je dostupná i pro vývojáře, kteří mohou využívat API funkce cloudu Autodesku pro rozšíření funkcí vlastních aplikací nebo doplnění funkcí do aplikací Autodesku. Např. firma BMW realizovala pomocí FORGE svůj konfigurátor vozů MiniCooper. Platformu FORGE využívá i firma CAD Studio např. pro svůj cloudový nástroj BIMforMe.


Tak jako Google vám umožňuje cokoliv najít, Amazon umožňuje cokoliv koupit, Autodesk umožňuje cokoliv vyrobit.

Žádné komentáře:

Okomentovat